Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "возачи"

Вчерашниот ден во Скопје се случиле 12 сообраќајни несреќи во кои шест лица се повредни, а едно се стекнало со потешки телесни повреди. Сообраќајната полиција според извештајот на МВР имала доста работа бидејќи се изречени околу 70 казни на возачи за непочитување на одредената брзина,

Read More

Намалена видливост од 15 до 50 метри поради магла има на патните правци Градско, Неготино и Демир Капија, соопшти АМСМ. Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по претежно суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание

Read More

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во пресрет на новогодишните празници ќе ја реализира кампањата „Животот е подеднакво кршлив” во која главниот акцент ќе биде ставен на младите и неискусни учесници во сообраќајот како посебна ранлива група во овој период од годината. Целта

Read More

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата ги повика граѓаните да дадат свои идеи во креирање на новата програма по која ќе се работи за 2016-та. Големиот број на несреќи со фатални последици и ниската сообраќајна култура создаваат револт кај сите учесници во сообраќајот. Постојаните

Read More

Во текот на вчерашниот ден се случиле 11 сообраќајни несреќи на кои интервенирале екипи на МВР и официјално се заведени. Вчера трагично животот го загуби 72 годишниот пензионер на улицата Ѓорче Петров, откако бил удрен преминувајќи на пешачки премин рано утрината. Во останатите сообраќајни несреќи

Read More

Од денеска стапуваат во сила новите измени на Законот за сообраќај. Ако во населените места се вози 50 километри на час повеќе од дозволената брзина, глобата е 400 евра, а следува и забрана за управување со возилото шест до 12 месеци. Доколку, пак, се вози 30

Read More

  АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на

Read More