Wednesday, Aug 5, 2020
HomePosts Tagged "Уставен суд" (Page 5)

Народно движење за Македонија како што најави денеска ќе ја поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување на постапка за постоење на околности кај претседателот Иванов кои може да влијаат на неговата спреченост да ја врши функцијата и дека е нестабилен. Главните причини за поведување на

Read More

Уставниот суд денес донесе целосна и конечна одлука со која се поништува одлуката на мнозинството пратеници да се самораспуштат и со тоа ја потврди времената мерка со која се одложуваат сите изборни активности, односно предвремените парламентарни избори беа целосно одложени, а Собранието се врати во

Read More

Откако Уставниот суд донесе одлука за стопирање на сите изборни активности повеќе нема никакви правни пречки да се вратат пратениците во Собранието и да ја продолжат политичката дебата за иднината на државата, па оттаму следи и решението на Трајко Вељаноски. „Како претседател на Собранието на Република

Read More

Уставниот суд позитивно одговори на иницијативата на ДУИ за оценување на уставноста на распуштањето на Собранието и донесе одлука за одложување на сите изборни активности иако претходно слична иницијатива беше одбиена на Демократскиот сојуз. Како што и претходно анализиравме одлуката за одложување на изборите би била

Read More

Како единствен правен излез од актуелната политичка, но и институционална криза е Уставниот суд да се произнесе како надлежен за враќање на пратениците во Собранието со што ќе може да го продолжат мандатот доколку изборите се одложат и на тој начин настане уставен вакум. Иницијативата е предложена

Read More

Обединетата косовска опозиција има намера да побара мислење од Уставниот суд за кворумот при изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово, што се одржа во петокот во Парламентот, пишува денеска приштинскиот весник „Коха диторе“. Лидерот на опозициското радикално движење Самоопределување, Висар Имери, изјавил дека

Read More

Неколку стотици граѓани, со тоалетна хартија го обвија Уставниот суд. Со паролите „Нема правда, нема мир“ скандираа „Оставки“. Демонстрантите бараат оставки од петте уставните судии кои ја изгласаа иницијативата со која се разгледува можноста за зголемување на ингеренциите на претседателот со кои ќе може да

Read More

Уставниот суд ако во минатото се жалеше дека се вршат притисоци врз судиите, овој пат навистина има повод и причина да се жали иако невообичаено за нив се премногу тивки овој пат. Голем број на правници, меѓу кои и Владо Камбовски, можеби еден од најголемите

Read More

Вчерашната скандалозна одлука на Уставниот суд предизвика бурни реакции од јавноста која очекува злосторниците да бидат казнети. Вчера незадоволни граѓани го изразија својот револт пред Уставниот суд кон кој фрлаа со јајца, за денеска повторно ќе се протестира. Реакција пристигна и од невладината ЦИВИЛ. „Уставниот суд

Read More

Граѓанската иницијатива АЈДЕ денес ќе одржи протест пред Уставниот суд против донесената одлука за преоценување на законот со кој на Претседателот на државата му се даваат ингеренции да помилува осудени лица за изборни измами и кривични дела. Ние граѓаните нема да дозволиме крадците на нашите животи,

Read More