Friday, Jul 3, 2020
HomePosts Tagged "универзитет"

Престижен канадски универзитет запиша 12 годишно дете од Индонезија на студиите по физика, пренесоа вчера индонезиските медиуми. Чендикиаван „Дики“ Сурјатмаџа е примен на University of Waterloo во Онтарио со стипендија, рече индонезискиот амбасадор во канада, Теуку Фаизасиах за весникот „Џакарта пост“. „Тоа секако е извор за

Read More

Вооружени мажи влегле во американскиот универзитет во Кабул, а според авганистанските медиуми, иако сé уште нема официјална потврда, во нападот има мртви и повредени. Сите лица кои во моментот на нападот се наоѓале во зградата на универзитетот, а се проценува дека се неколку стотини, се

Read More

Полицаец вработен на Истанбулскиот трговски универзитет, денеска отворил оган кон свои колеги, кои дошле со налог да го апсат, јави телевизијата Си-Ен-Ен Турк. Според информациите, се работи за човек од обезбедувањето на ректорот Назим Еркен. Тој одбил мирно да се предаде и започнал да пука

Read More

Со 67 гласа „за“ и шест „против“ владејачкото мнозинство во Собранието денеска во отсуство на опозицијата по скратена постапка го изгласа Законот за формирање на Универзитетот „Дамјан Груев“. Предлог-законот доби поддршка и по Бадентеровото мнозинство. Се работи за Универзитет за одбрана, безбедност и мир, а новиот

Read More

Предлогот за формирање на нов универзитет именуван Дамјан Груев се врати во собранието и тоа по скратена постапка. Оригиналниот предлог сега е дополнет со уште три факултети, а владејачката ВМРО ДПМНЕ очекува подобрување на конкуренцијата и уривање на наводен монопол во високото образование.

Read More

Во соработка со арехолозите од  Музејот во Куманово и арехеолозите од универзитетите Саутхемптон и Оскфорд денеска се завши еднонеделното истражување на локалитетот Костоперкса Карпа во Младо Нагоричане. Директорот на НУ Музеј Куманово Анита Цветановска информираше дека истражувањата во кои се вклучени комбинирани, мултидисциплинарни техники ќе продолжат

Read More

Главниот град ќе добие нова образовна установа. Се работи за државниот универзитет „Мајка Тереза“ кој е предвиден да функционира од наредната академска година. Со оваа установа се предвидуваат 14 студиски програми на македонски, албански и албански јазик, за прв и втор циклус на студии. Факултет

Read More

„Студентски пленум“ организира „Ад хок фестивал“, кој ќе почне од 10 декември напладне и ќе се одржува три дена на платото на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. На фестивалот ќе настапуваат: Новиот Почеток, The John, PMG Collective, Bandix, Rover’s Hangover, Визија, Beta House, Funk Shui,

Read More

Петстотини студенти од Штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ ќе добијат стипендии во висина на партиципацијата. – Тоа е Фонд кој засега го финансира бизнис секторот од земјава. Сакаме да најавиме дека во текот на зимскиот семестар 2015-2016 година, Фондот ќе распише оглас за доделување на 300

Read More