Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "убиство" (Page 4)

Во врска со убиството што се случи на 13-ти декември минатата година во струшкото село Долна Белица кога при меѓусебна престрелка на две групи едно лице го загуби животот, Основното јавно обвинителство-Струга поднесе обвинение против две лица. -„По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струга поднесе

Read More

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до локалниот Основен суд поднел обвинение против српски државјнин кој се товари за убиството на 27-годишен охриѓанец кое се случи на 1 јануари, оваа година. -Со поднесеното обвинение тој се товари дека на 01.01.2016 година, пред кафе-бар во Охрид, со употреба

Read More

Терористичката организација Ал каеда ги повика своите следбеници да ѝ нанесат удар на економијата на САД така што ќе ги убиваат водечките американски бизнисмени и претприемачи. Статиите во 15-тото издание на списанието, од 14 мај, ги повикуваат исламистичките терористи да вршат улични убиства во стилот

Read More

Две жени и едно машко лице вечерва се пронајдени починати во скопско Волково. На телата на починатите забележани се рани од огнено оружје. Според првичните информации, се работи за двојно убиство и самоубиство. Неофицијално, четириесет и петгодишен полицаец најпрво ги убил мајката и бабата на неговата

Read More

93-Годишниот поранешен чувар на логорот Аушвиц, Ернст Тремел кој бил обвинет за убиство на 1.075 лица, почина една недела пред да започне неговото судење во Германија. Тремел бил чувар во логорот од ноември 1942 до јуни 1943 година. Портпаролот на судот во западниот град Ханау,

Read More

Холивудскиот актер Чарли Шин повторно ги тресе медиумите, овој пат причината е претерсот на неговата куќа од страна на полицијата во Лос Анџелес. Потпарол на полицијата соопшти дека во рамки на истрагата е издадена и наредба за претрес на домот на Шин, но не прецизираше која

Read More

Денеска се навршуваат 13 години од како при влегувањето во зградата на Владата на Србија беше убиен првиот демократски избран премиер на Србија и лидер на Демократската партија Зоран Ѓинѓиќ. Членовите на српската Влада, предводени од премиерот Александар Вучиќ утрово положија венци на спомен-плочата во

Read More

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Ш. (21) и А.Н. (20) и двајцата од село Пласница поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело -“убиство“ предвидено и казниво. Пред година и пол на 11.10.2014 година во период меѓу 20 часот до 22 часот и 30

Read More

Скопјанецот Алмир Дрпљанин денеска доби доживотна казна за убиството на полицаецот Африм Арифи кај Природно-математичкиот факултет во ноември во 2008 година. Триесет и шестгодишниот Дрпљанин со години наназад беше недостапен за органите на прогонот. Тој за убиството што се случи на 28 ноември 2008 година, во

Read More

Грозоморни убиства го тресат Балканот. Малолетник во Србија му ја пресекол аортата на својот другар за долг од 250 динари. Малолетниот Петар Н. со нож му ја пресекол аортата, а потоа неколку пати го прободел во стомакот 15-годишниот Вукашин Симиќ. Тој го нападнал момчето на

Read More