Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "убиство" (Page 3)

Екс олимпиецот Оскар Писториус е осуден на 6 години затвор за убиството на неговата вереница Рива Стинкамп која ја застрела во нивниот дом во 2013-та. Писториус се бранеше дека помислил крадци влегле во нивната куќа во Јужна Африка и истрелал три куршуми во вратата од

Read More

Пет лица се убиени, а најмалку 20 се ранети во крвава престрелка во кафулето „Макијато“ во местото Житиште кај Зрењанин. Убиството се случило ноќеска во 1.40 часот по полноќ кога З.С. (38) влегол во кафулето и испукал повеќе истрели од автоматското оружје, со што ја застрелал својата сопруга

Read More

Судот по барање на Кумановското основно обвинителство прифати 30 дневен притвор за Д.Д. осомничениот убиец на 31 годишниот кумановец кој беше пронајден со прострелна рана во слепоочницата и фрлен во бунар покрај црквата Св.Мина во село Добрешане. Засега мотивите за убиството не се познати, ниту пак

Read More

Обвинителите во американската сојузна држава Мичиген сериозно размислуваат како клучен сведок на судење за убиство да повикаат папагал. Станува збор за 19-годишниот папагал Бад, пред чии очи наводно се случило убиството во семејната куќа, кога неговата сопственичка Глена Дуран со пет истрели од пиштол си го

Read More

Германски болничар кој ја издржува казната доживотен затвор, за две други убиства, е осомничен за убиство на триесетина постари пациенти, со бризгување силна доза лекови за срце, пишуваат медиумите во Германија. Претставник на истражните органи, изјавил за неделникот „Шпигел„ дека била наредена ексхумација на 99 негови

Read More

Натпреварувач од музичкото шоу The Voice беше застрелан на својот роденден. Станува збор за Алехандро Фуентес, кој беше дел од музичкото натпреварување во 2011 година и со тоа стана вистинска ѕвезда, но за жал стана жртва на анонимни напаѓачи и тоа на својот 45-ти роденден. Фуентес во

Read More

Претставници на здруженијата за заштита и љубители на животните денеска напладне на плоштадот Македонија одржаа протест против изживувањето врз бездомните животни. Тие носеа транспаренти со пораки: „Од убиството на животни, до убиство на луѓе има само еден чекор“, „Правда за животните!“, „Убивате бездомни кучиња, да

Read More

Поради убиството на својата сопруга, за кое беше осуден за виновен пред неколку дена, актерот Мајкл Џејс беше осуден на 40 години затвор. Познатиот актер ја убил својата сопруга Ејприл пред две години, пукајќи ја три пати, во грбот и нозете. Џејс на 1 јуни

Read More

Третиот дел од денешниот протест на „Шарената револуција“ се одржа на главниот градски плоштад на кој беа истурени десетина кофи со црвена боја и со валјаци беше обоена целата површина. Главната порака на оваа герилска акција е да ја симболизира крвта на младиот Мартин кој

Read More

Утре навршуваат пет години од убиството на 22-годишниот Мартин кој на 6-ти јуни 2011 година беше брутално претепан до смрт на плоштад Македонија во Скопје. Инцидентот се случи додека владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ја славеше својата изборна победа од предвремените парламентарни избори. Министерството за внатрешни работи

Read More