Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "убиство" (Page 2)

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе наредби за спроведување на истражна постапка против две 19-годишни лица, осомничени за вчерашниот кривично-правен настан на скопска Матка, во кој при тепачка беше убиено едно малолетно лице. „Едното лице е осомничено за сторено кривично дело –

Read More

Денеска се навршува пет години од трагедијата кај Смилковското езеро, каде петмина скопјани, на Велики четврток беа убиени додека ловеа риба крај езерото. Убиените беа четири момчиња на возраст од 18 до 21 година од скопската населба Радишани, Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и

Read More

Двесетнаесетгодишно момче од Скопје е осомничено за убиство на 52-годишен скопјанец, кого го удрило со бекатон - плочка во тилот. Настанот се случил на 1 март годинава, а полиција вчера соопшти дека е поднесена кривична пријава за убиството. Настанот се случил дека на булеварот „Св.

Read More

Турските власти соопштија дека е спречен план за убиство на заменикот претседател на Партијата на правдата и развојот (АКП) Мехди Екер. Нападот е планиран со користење на 650 килограми експлозив поставен во близина на неговата семејна гробница. Експлозивот, како што информираат властите во југоисточниот град

Read More

45-Годишен Србин од белград ја застрелал својата поранешна девојка, а потоа се самоубил, пренесуваат српските медиуми. Очевидец за српските медиуми ја опиша случката: “Со неговата внука се шетав по улица „Виноградски венец“ 36 кога слушнавме маж и жена како се расправаат. Потоа одеднаш тој истрела

Read More

На православните гробишта во Челопек и на разурнатиот мотел „Бриони“, членовите на семејствата и пријателите ја одбележаа 15-годишнината од загинувањето Светослав Трпковски и Боге Илиевски во конфликтот во 2001 година. Зетот на Трпковски, Љупчо Начевски изјави дека и по 15 години сакаат да се откријат виновниците

Read More

Бајрам Лимани од Лојане, кој е обвинет за убиството на Реџеп Исмаили (45) од Куманово, познат како командант Шипоња, е во домашен притвор наместо во притвор. Кривичниот совет во Основниот суд Куманово, го преиначил решението на судијата од предходна постапка и мерката притвор за

Read More

На судењето на брачната двојка осомничена за чедоморство во градот Кобург, мајката Андреа Г. призна дека убила осум бебиња, чии тела беа пронајдени во семејната куќа во покраината Баварија, на југот од Германија. Германското обвинителство ја товари мајката за убиство на четири бебиња. Според изјавата на адвокатот

Read More

Нова трагедија ја потресе Турција откако малолетник уби тројца полицајци и повреди уште тројца други полициски службеници на автобуска постројка во турскиот град Шанлиурфа, по што е застрелано од полицијата. До инцидентот дошло откако 17-годишното момче било запрено од полицијата поради проверка на документи. Гувернерот на

Read More

Синот на поранешниот лидер на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, Хамза се закани дека ќе им се одмазди на САД поради убиството на неговиот татко, објавија американските медиуми. Во видео запис под наслов „Сите сме Осама“, објавен на една исламистичка интернет страница, Хамза бин

Read More