Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "Талибанци"

Постои страв дека огромен број на Талибанци влегле во Германија во последните две години, пишува Der Spiegel реку мигрантските бренови. Информациите на Германската федерална служба за миграција и бегалци (BAMF) покажува дека поранешни кадри на паравоеното авганистанско движење искористеле од огромниот прилив на бегалци, кој

Read More

Најмалку 17 луѓе, вклучувајќи 11 странски туристи, се мртви откако конвој со возила е нападнат во Авганистан од страна на талибанци. Пет туристи се повредени откако конвојот се наошол на мета на нападот во западен Авганистан. Националноста на странските туристи сеуште не е позната. Се стравува дека

Read More

Четири нации - Авганистан, Пакистан, Кина и САД не планираат да продолжат со мировните преговори со талибанците по претходната рунда состаноци која не даде никакви резултати, соопштија денеска авганистански официјални лица. Портпарол на авганистанскиот претседател Ашраф Гани рече дека не постои план за оживување на мировниот

Read More

Во Кабул се одвиваше вистинска битка откако најпрво беше извршен бомбашки напад со комбе во многу густо населена област, а потоа беа нападнати базите на американските специјални единици и полициската академија. Судирите одземаа најмалку 50 животи, а стотина се ранети. Од страна на сојузничките сили

Read More

Талибанците во Авганистан можеби се уште не се најдобрите пријатели со САД со кои војуваа до пред неколку месеци, но се благодарни за воздушните напади против локалната терористичка група на ИСИС за која се тврди дека целосно е уништена. Заедничкиот непријател ги обедини и владините сили

Read More

Шестмина Талибанци денеска ја нападнале парламентарната зграда во Кабул. Прво предизвикале експлозија на автомобил-бомба, пред зградата на Парламентот, а потоа пукајќи од огнено оружје, влегле во зградата. Силите за безбедност веднаш возвратиле со оган, при што се убиени сите талибанци. Властите велат дека пратениците биле безбедни,

Read More