Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "страв"

Германската амбасада во Турција била затворена поради закана од можни терористички напади, пренесува таблоидот „Билд“. Исто така, се пренесува дека се затворенаи германските училишта, но повеќе детали околу евентуален напад се уште за сега не се познати. Министерството за надворешни работи не ги коментираше пишувањата

Read More

Во два дена, Скопје се тресеше 16 пати, а потресите направија вистинска паника меѓу граѓаните. Во неделата биле регистрирани 12 земјотреси, а вчера 4, покажуваат податоците на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ. Најсилниот земјорес беше регистриран во неделата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по

Read More

Властите во Грузија наредиле затварање на границите со Турција поради обид за воен удар и нестабилност во таа земја, соопштиле грузиските функционери. Премиерот Гиорги Квирикашвили изјави дека националниот совет за безбедност ја разгледувал „опасноста која може да им се закани на Грузија“ поради новонастанатата состојба

Read More

Претседателот Ѓорѓе Иванов во своето обраќање до јавноста попладнево се осврна на бранење на своите одлуки кои ја предизвикаа Шарената револуција. Неговата реторика беше националистичка, а ставовите кои ги прочита по ништо не се разликуваат од оние кои ВМРО ДПМНЕ секојдневно ги пласира во јавноста.

Read More

Русија на Иран му ја испорача првата пратка од своите ракетни одбрамбени системи С-300, изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Хосеин Џабер Ансари. „Првата пратка од руски ракетни системи С-300 пристигна во Иран“, рече Ансари за иранската агенција ТАСНИМ, а пренесе руски

Read More