Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "споменик"

20-годишниот лидер на студентите, демонстрант почина во Венецуела откако беше застрелан во главата, што го зголеми бројот на жтртвите за еден месец, откако почнаа протестите против власта, на најмалку 37 лица. Канцеларијата на државниот обвинител, која ја бележи официјалната бројка на смртни случаи од почетокот

Read More

Во турскиот град Харан е подигнат споменик на претседателот Реџеп Ердоган, кој запира тенк со подадена рака нанапред. Споменикот е подигнат по повод неуспешниот државен удар кој се случи минатата година на 15 јули. Тој беше спречен со помош на десетиците илјади Турци, кои по

Read More

Споменикот на Неџат Аголи, кој на 21 мај годинава беше донесен од Фиренца заедно со спомениците на поетот Јосиф Багери и Пјетер Богдани е наместен на постаментот пред зградата на Телеком, пренесе А1ОН. Иако Аголи беше донесен во мај, се чекаше да се подготви постаментот, па

Read More

Нема вистински зборови со кои на прикладен начин би можел да се објасни споменикот на Гуан Ју, познатиот кинески генерал, кој во текот на историјата бил воздигнат на ниво на божество. Во овој случај навистина фотографиите зборуваат повеќе од илјада зборови. Статуата која неодамна

Read More

Скулптурот Томе Аџиевски во интервју за Дневник ги нарече демонстрантите на Шарената револуција вандали кои и е длабоко револтиран, па затоа власта мора сериозно да ја сфати состојбата и да почне да ги штити објектите. „Тоа што се случуваше со обидот да се урне скулптурата „Прометеј“

Read More

Ако не ви се допаѓа естетиката и уметничката вредност на спомениците и скулптурите во Скопје 2014 тогаш како ќе реагирате ако видите статуа на две девојки како прават селфи. Токму ваков „уметнички“ проект е поставен во Шугар Ленд, Тексас пред градското собрание, па реакциите на

Read More

Советот на општина Гази Баба донесе Одлуки за подигање спомен обележја на Бобан Ивановиќ и Горан Стојменовиќ, загинати припадници на македонската полиција во антитерористичката акција во кумановската Дива населба на 9 и 10 мај 2015 година. Тие беа жители на општина Гази Баба. Спомен обележјето

Read More

Критиките за поставување на уште една серија на споменици, без оглед што овој пат се работи за албански дејци кои недостасуваа во проектот Скопје 2014-та, не престануваат и сега се наведува дека датумите за раѓањето и смртта на бискупот Пјетер Богдани се погрешни. На споменикот кој

Read More

Чаирскиот градоначалник Иџет Меџити во интервју за Радио слободна Европа посочи дека пред две години кај полициската станица во Бит Пазар е поставен исто така споменик орел, но тогаш никој не реагираше бурно, како сега за поставувањето на новиот сличен споменик во Чаир. Тој истакна

Read More

Иса Болетини доби споменик во Сарај. Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во општината Сарај го откри споменикот на националниот херој, по повод стогодишнината од неговата смрт. – Добредојде Иса Болетини. Ти го заслужуваш ова бидејќи го продолжи аманетот на тие што се бореле за албанските

Read More