Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "Совет на јавни обвинители"

Советот на јавни обвинители денеска треба да расправа за оставката на Советот, Петар Аневски, кој во вторникот ја поднесе поради лични и семејни причини. Аневски во вторникот соопшти дека без разлика на оставката, тој и понатаму останува на функцијата член на Советот на јавни обвинители, каде

Read More

Собранието утре најверојатно ќе расправа за владиниот предлог за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Собранискиот спикер, Талат Џафери кој е во официјална посета на Црна Гора соопшти дека сите документи за седницата за разрешување на Зврлевски се уредно доставени. Пратениците во Собранието требаше уште

Read More

Катица Јанева пред Советот на јавни обвинители ќе мора да даде образложение зошто на две назначени специјални обвинителки за кои толку долго се бореше да ги добие и да го формира првично замислениот тим од 14 члена, им дала неочекуван отказ. Првично Јанева преку соопштение

Read More

Се прават последни напори да се избере целиот тим кој Специјалната обвинителка го одбра за новата истражна институција чија главна задача ќе биде да ги води предметите кои произлегуваат од прислушкуваните разговори протечени од опозицијата, а оспорени како нелегални од власта. Засега нема да се

Read More

Катица Јанева останува со половина тим од предложените 14 помошници, бидејќи без оглед на политичкиот договор кој беспотребно беше прекршен сега повторно не се исполнуваат обврските од страна на Советот на јавни обвинители од каде велат дека не одлучуваат по партиски налози. Одлуката да не

Read More