Thursday, Nov 26, 2020
HomePosts Tagged "социјална помош"

Обвинувања на Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) дека не се исплаќаат социјланите трансфери кон граѓаните се неточни и се провиден обид за манипулација со граѓаните во обид да се постигнат ситни политички поени, се наведува во реакцијата на Министерствтото за труд и социјална

Read More

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) денеска најави дека ќе организира протести доколку за брзо време не се исплати целосно долгот кон граѓаните кои примаат социјални трансфери, социјална помош, постојана парична помош, туѓа нега и други трнсфери. „Остануваме доследни на тоа ветување. Според наши сознанија,

Read More

Од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не чувствуваат одговорност за македонските знамиња кои се фрлаат во канти за оптадоци, веднаш откако ќе завршат протестите, иако такво нешто е казниво со Закон – пренесува ТВ21. Врз основа на член 19 од Законот за употреба на знамето, симболите

Read More

Сè помал број Германци примаат социјална помош додека бројот на странци приматели расте. На прво место се Турците, по нив Сиријците, но се споменуваат и народите од Балканот, пишува Дојче Веле. Насловот на германскиот таблоид Билд: „Еве колку странци живеат од социјална помош“, ја подгрева

Read More

Петмината изведувачи на терористички напади во Брисел и Париз добиле социјална помош од над 50.000 евра од белгиските власти, објави „Волстрит журнал“. Во информациите се наведува дека „некои од осомничените“ земале помош непосредно пред извршувањето на нападите. Еден од мозоците на терористичките напади, Салах Абдеслам добил

Read More

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против П.Ѓ.(46) од Гостивар поради постоење основа на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „фалсификување исправа“. Пријавениот како вработен во АД Македонска пошта – Гостивар, на работно место поштар, соопшти денеска МВР, во текот на

Read More