Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "собир"

Новинарите се собраа пред судот во Скопје за да побараат ослободување од притвор за новинарот Зоран Божиновски. Ова е пораката со која се обратија новинарите: „Дојдени сме денеска пред судот во Скопје, да ја изразиме нашата солидарност со новинарот Зоран Божиновски, кој веќе три години

Read More

Под мотото „Сакаме да дишеме“, стотина граѓани се собраа пред општината Аеродром, револтирани од неагилноста на институциите во решавање на проблемот со загадениот воздух, кој со години ги труе жителите на оваа, но и останатите скопски општини. „Накај 10 часот (навечер), толку е загадено што и

Read More

Две страотни експлозии одекнаа денеска во турската престолнина, Анкара, пред одржувањето на најавениот мировен собир. Во експлозиите најмалку 30 лица го загубија животот, а 126 се повредени. Турските телевизии објавија снимки од хаосот на местото на нападот и повеќе безживотни тела, меѓу знамињата на демонстрантите. Експлозиите

Read More

Студентите вечерва ќе го заокружат најруинираниот студентски дом во Скопје. Вечерва од 20 до 22 часот во паркот зад салата „Форца“ ќе се одржи настан под името „Ние не чекаме избори: заокружи Гоце“, на кој студентите ќе порачаат дека не чекаат избори, туку квалитетни студентски

Read More

Неформалната група НаТочак реши да ѝ се обрати на јавноста, изразувајќи сочувство за 13-годишното момче кое вчеравечер го загуби животот на булеварот „Илинденска“. Во негова чест, денес во 18 часот пред фонтатана во Градски парк ќе се организира собир. Замолија за апел до сите возачи да

Read More

Наместо во клупите, средношколците ќе ја започнат учебната година пред министерството за образование и наука. На 1-ви септември во 18 часот во Паркот на новинарите во Скопје, пред зградата на Министерството за образование, Средношколскиот пленум ќе организира алтернативни предавања, панел дискусија и други активности. Овој собир

Read More