Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "семејства"

Владата на Косово денеска додели вкупно 219.000 евра за семејствата на осудените за случајот „Диво насеље“ и на загинатите во инцидентот на 9 и 10 мај мај 2015 година, јави „Порталб“. Мерката ја објави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај. – Доделени се 219.000 евра за покривање на

Read More

Врнежите од дожд предизвикаа ерозија на земјиштето над православните гробишта во Тетово на ридот Балтепе, каде живеат голем број домаќинства. Жителите на овој дел од Тетово алармираат дека свлечиштата се голема закана за нивните домови, кои можат да се урнат доколку не се преземат превентивни

Read More

Институтот за судска медицина ја заврши обдукцијата на шесте лица кои загинаа во авионската несреќа кај село Кожле. Според извештајот, смртта настапила веднаш, а ниту еден од загинатите немал изгореници по телото. Денеска пристигнаа и семејствата за загинатите кои оставија своја ДНК за да се

Read More

Роднините на починатите во невремето два дена чекаат пред капелата во Бутел за да ги земат телата на жртвите. Се појавиле проблеми во процедурата и затоа не можат да ги земат телата. Ги повикаа надлежните да им помогнат за да можат своите блиски достојно да

Read More

Општина Струга ќе донира 600.000 денари еднократна парична помош за семејствата од изгорените куќи во пожарот што пред десетина дена избувна во старото градско јадро, во сокачето „Нико Нестор“. Средствата, како што информнира претседателот на Советот Абдула Ќазимоски, ќе бидат наманети за осум објекти, за кои

Read More

Проектот „Спортот и семејните вредности“ на Агенцијата за млади и спорт се сели во Штип во спортската сала „Јордан Мијалков“ каде ќе се одржат натпревари и друштвени игри во повеќе дисциплини меѓу децата и нивните родители. Замислата на проектот е во новите спортски објекти низ

Read More

Затворениците најавија штрајк. Тие ќе штрајкуваат во самите затвори, а нивните семејства ќе постават шатори, каде ќе се стационираат се додека не бидат исполнети нивните барања. Според организаторите кои го најавија настанот, штрајкот ќе одвива од 14 до 18 часот. Причината за нивната револтираност е,

Read More

Семејства на три лица убиени во Сребреница во 1995 година, побраа од Европскиот суд за човекови права во Стразбур да започне процес против тројца команданти на мировните сили на ОН, поради тоа што донеле одлука за напуштање на овој босански град во пресрет на масакрот. Како

Read More