Thursday, Oct 22, 2020
HomePosts Tagged "Села"

Еден од напаѓачите на Зијадин Села, претседателот на ДР ДПА, кој со уште неколку лица го влечеше Села полумртов, низ ходниците на македонското Собрание, се препознава на една од снимките направени од камерата на ЦИВИЛ Медиа, на 15 март 2016 година, кога како еден од

Read More

Пратеникот Ферид Мухиќ во изјава за „Ал Џезира“ вели дека цел на нападот на демонстрантите во Парламентот било воведувањето вонредна состојба во земјата, за која веќе било подготвено сценарио. – Целта на нападот очигледно беше убиство на двајца или тројца пратеници, пред се, Зоран Заев и

Read More

Претседателот на ДР- ДПА, Зијадин Села, денеска беше пуштен на домашно лекување од тетовската болница. Пред болницата беа насобрани граѓани кои го поздравија со аплауз - пренесе Тв 21. Села замина на домашно лекување, а потоа ќе им се врати на работните обврски. Инаку, Села

Read More

Тони Трајковски, советник во Советот на општина Куманово од партијата МААК, која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, негира дека е лицето што се гледа на снимките како го влече пратеникот Зијадин Села по ходниците низ Собранието за време на нередите минатиот четврток. Во телефонски разговор осомничениот

Read More

Вчера во Куманово е приведен Тони Трајковски, еден од осомничените за претепувањето на пратеникот Зијадин Села. Информацијата ја објавија повеќе медиуми на албански јазик, повикувајќи се на извори од СВР Куманово. МВР се уште официјално не ја потврдува информацијата. Од видео снимката е идентификуван Кире Ѓорѓиевски,

Read More

Две села се евакуирани на Тасос, каде избувнале четири пожари. Како што јавуваат грчки медиуми, постои опасност пожарот да се прошири и на поголеми населени места. Според досегашните јавувања, евакуирани се селата Принос Казавити и Свети Пантелејмон. Во гаснење на пожарите учествуваат 106 пожарникари од

Read More

Три села во тетовско отсечени поради невремето. Свлечишта го блокираа пристапот до Бродец, Бозовце и Вешала. Само неколку дена од годишнината од невремето во август минатата година, повторно некои тетовски села се соочија со наноси од кал, дрвја и камења. Локалната самоуправа и од противпожарната

Read More

Доколку сакате да избегате од градската гужва и при тоа имате можност да отпатувате на некое место надвор од земјата и сакате да уживате во природата и зеленилото, ние ви предлагаме неколку преубави селца низ светот каде ќе се чувствувате исто како во бајките и

Read More

Корисниците од Бела Земја, како и дел од корисиниците од Кадино, Хавеп, село Марино и Млин Кадино во општина Илинден денес од 8:15 до 13 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 9 до 15 часот без струја ќе бидат и корисниците од улиците

Read More

Албанската полиција во изминативе два дена интервенираше во селото на северот од државата, Дукаѓини, од каде што отстранила вкупно 74.200 стебла марихуана. Во соопштението стои дека акцијата била спроведена во атарите на селата Каснец, Мегул, Џан, Пог, План, Гур, сите од административната единица Пулт. Во селото Џан

Read More