Tuesday, Mar 31, 2020
HomePosts Tagged "решение"

Осомничениот за поставување на експлозивна направа во просториите на Собранието, за време на насилствата минатиот месец, доби 30 дневен притвор - соопшти Основното јавното обвинителство. „Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител до судија на предходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави

Read More

Стари проблеми на почетотокот од учебната година за учениците од гимназијата Кирил Пејчиновиќ од Тетово, кои следат настава на македонски јазик. Тие на 1 септември ќе треба да ја започнат наставата во две оделни згради, под секое ниво за воспитно-образовен процес - пишува Мета. Се

Read More

Шампионатот започна, а Челси и понатаму нема решение во одбраната. Покрај стопер, на Челси сега му е потребен и лев бек. Имено, Конте го врати Баба Рахман во Бундеслигата незадоволен од неговите дефанзивни квалитети. Африканецот заврши во Шалке, а Италијанецот остана само со Аспиликуета како

Read More

Македонскиот олимписки комитет (МОК) објави повторен (вториот по ред) конкурс за избор на идејно-архитектонско решение за изградба на „Олимписка куќа“ во Скопје. Станува збор за проект кој вклучува изведба на административно-деловен објект, со музеј и одделен клуб-ресторан во склоп на идното здание. Архитектите и заинтересираните бироа

Read More

СДСМ обвини дека решението донесено од судијката Александра Поп Стефанија да се прогласи СЈО за ненадлежно околу случајот за уништување на опремата за прислшување е наезаконско. Портапролот на партијата, Петре Шилегов, денеска побара Кривичниот суд на основниот суд Скопје 1 да го укине ова решение

Read More

Решението за куќен притвор на Талевски веќе три дена не може да стигне до полицијата во Битола. Портпаролот на секторот за внатрешни работи Битола во телефонски разговор вели дека решение за куќен притвор од Скопје не е добиено и затоа полицијата до сега нема преземено

Read More

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски на кандидатите кои поминаа обука за полицајци им посочи дека нема пречки за нивно вработување од никакви политички причини, но тој нема овластување да ги вработи се додека се распишани изборите што е законска пречка. Денес кандидатите излегоа

Read More

Јоханес Хајндл, специјалниот пратеник за Македонија назначен од германската влада, при пристигнувањето во Скопје посочи дека најпрво ќе се обиде да ги сослуша сите политички фактори во земјава за подобро да го разбере процесот и да придонесе во решавање на политичката криза по веќе наметнатите

Read More

Министерот за надворешни работи Никола Попоски при средбата со неговиот чешки колега Лубомир Заоралек потенцираше дека Македонија не смее да прерасне во камп или паркиралиште за бегалците и дека сите кои досега влегле на наша територија не се „падобранци“ туку приминале граница на држава од

Read More

Дејтонскиот мировен договор потпишан на 21 ноември 1995 година стави крај на крвавата војна во Босна и Херцеговина, но денеска е само пречка за разој на демократските институции. Договорот беше потпишан од тогашните претседатели на БиХ, на Хрватска и на Србија, Алија Изетбеговиќ, Фрањо Туѓман

Read More