Sunday, Jan 10, 2021
HomePosts Tagged "реформи" (Page 4)

Новата Влада и опозицијата треба да се фокусираат на имплементацијата и на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да ја вратат Македонија на патот кон Европската Унија, се вели во денешното соопштение на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во

Read More

Германскиот експерт Рајнхард Прибе одржа предавање пред учесниците на еднонеделната Школа на природно право што во организација на Македонската академија на науки и уметности и на Амбасадата на САД во Македонија се одржува во Охрид, пренесува „Макфакс“. Тој пред дваесет и петте магистранти и петте докторанти

Read More

Министерот Оливер Спасовски денеска се сретна со делегација на Советот на европските полициски синдикати, предводена од претседателот Андреас Симеоу, каде полноправен член е Македонскиот полициски синдикат. Министерот Спасовски на членовите на делегацијата на Советот на европските полициски синдикати им ја презентираше намерата за спроведување на темелни

Read More

Формирањето на новата влада е позитивен развој кој го рефлектира демократскиот исход од изборите од декември, порача еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција во Брисел со премиерот Зоран Заев. – Македонија сврти нова страница по политичката криза, која траеше предолго. Ова е нов почеток, но има

Read More

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на својот Фејсбук профил реагираше на прес конференцијата на членови на ВМРО-ДПМНЕ кои објавија дека формирале Републички штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ кој има за цел да ја демократизира партијата. Од Фејсбук профилот на Милошоски се поставува прашањето дали тој со

Read More

Неколку членови на ВМРО-ДПМНЕ бараат итни партиски реформи, поради не успехот на партијата да остане на власт. Тие велат дека целта на оваа иницијатива е демократизирање на партијата и нејзино враќање во рацете на членството. Еден од членовите на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајловски, рече дека последниве

Read More

Еврокомесарот Јоханес Хан го праќа Прибе во Македонија заедно со група правни експерти, соопштија денеска од неговиот кабинет. Експертската група ќе ја посети земјата наскоро за да направи анализа за моменталната ситуација, да направат анализа на претходните констатации и до каде се развиваат и да обезбедат

Read More

Со барање да се обработат, како што велат, монтираните случаи против Албанците, „Монструм“ и „Сопот“, како и со барање владата на Зоран Заев „што побргу да овозможи праведни судски одлуки и еднаш засекогаш да престане функционирањето на правдата со двојни стандарди“, се огласи денеска Движењето

Read More

Првиот состанок како премиер на владата го одржав со амбасадорот Самуел Жбогар и со неговиот тим, затоа што нема поважна работа за Македонија од интеграциите во ЕУ и во НАТО, изјави премиерот Зоран Заев по состанокот. На средбата било разговарано за работите што треба новата влада

Read More

СДСМ останува на ставот дека штом ја формира новата влада ќе пристапи кон реизбор на сите судии што нема да значи и нивна целосна смена, туку сите професионалци ќе имаат шанси повторно да дојдат до мандат како судии. На оваа идеја жестоко се спротистави ВМРО-ДПМНЕ па

Read More