Tuesday, Jan 12, 2021
HomePosts Tagged "реформи" (Page 2)

„Во почетна фаза е реформата на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) преку која ќе се гарантира дека Управата ќе го врати својот углед на професионална и реномирана служба. Основни цели на оваа реформа се професионалност, департизација и транспарентност“, порача министерот за внатрешни работи Оливер

Read More

Eвропската Унија ги поддржува реформските напори во Република Македонија, а тоа јасно ги вклучува и очекувањата од претстојните локални избори, односно нивното фер и ефикасно спроведување, денеска потенцираше портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, за обвинувањата на македонската

Read More

Европратениците Кнут Флекештајн, Едвард Кукан и Иво Вајгл, вчера и денеска имаа средби со претседателот на Собранието, Талат Џафери, со лидерите на политичките партии и со координаторите на пратеничките групи, со кои разговараа за актуелните случувања во земјата и за зајакнување на политичкиот дијалог во

Read More

Декларацијата за демократизација на ВМРО-ДПМНЕ, составена од осум столба беше презентирана денеска. Според реформаторот Александар Михајлоски, столбовите од Декларацијата „Европско ВМРО-ДПМНЕ за европска Македонија“ ќе ги носат промените во Република Македонија, пренесе Макфакс. „Ова е нашата визија какво ќе биде реформираното ВМРО-ДПМНЕ. Убедени сме дека реформирано со

Read More

Четворица од пет поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ или 79 отсто од поддржувачите и симпатизерите на партијата се согласуваат со тврдењето дека во опозициската партија се потребни реформи, покажа најновата анекта на агенцијата „Рејтинг“, изработена за „Макфакс“. На прашањето колку се согласувате со тврдењето дека во ВМРО-ДПМНЕ се

Read More

ВМРО-ДПМНЕ има квалитетен кадровски потенцијал кој треба рационално да биде искористен, рече пратеникот Емил Димитриев во интервју за „Макфакс“. Димитриев додава дека најавеното освежување во партијата ќе следува пред локалните избори за да се постигнат уште подобри резултати. - Јас лично поддржувам освежување во партијата со

Read More

Владата во делот на евроинтеграциите следи две траектории – едната е планот 3-6-9, а другата решавање на политичките прашања во кои влегуваат меѓуетничките односи и односите со соседите, односно прашањето на јазикот и отвореното прашање со Грција и со Бугарија. Мора да постигнеме и консензус

Read More

Професорите од Правниот факултет „Јустинијан Први“ Борче Давитковски, Љубомир Фрчкоски и Гордан Калајџиев се во тимот на Советот за реформа на правосудниот сектор, кој министерот за правда Билен Саљији со решение го формирал во понеделникот. Според документот кој го објави „Сакам да кажам“ во екипата има

Read More

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска имаше средба со помошник генералениот секретар на НАТО за јавна дипломатија, Илдем Тачан, кој престојува во официјална посета на Македонија. Како што соопшти кабинетот на претседателот на Собранието, Тачан ја нагласил натамошната поддршка на НАТО за исполнување на амбициозната реформаторска

Read More

Рајнхард Прибе и неговиот тим експерти од денеска се во посета на земјава, во рамките на нивниот ангажман од страна Европската комисија да ѝ помогнат и да ја советуваат Владата во спроведувањето на системските реформи за владеење на правото, пишува „Мета“. Експертот на Европската Унија и

Read More