Sunday, Sep 27, 2020
HomePosts Tagged "претстава" (Page 2)

Во Македонскиот народен театар на 10, 15 и 16 април, премиерно ќе биде одиграна претставата „Животот е прекрасен“ од авторот Николај Ердман, во адаптација и режија на светски познатиот Александар Морфов. Тоа е претстава која, според Морфов, има смисла да се прави, бидејќи секоја смисла

Read More

  Народниот театар во Велес Јордан Хаџи Константинов-Џинот, е домаќин на „Танц фест 2016“ каде втора година по ред се одржува оваа манифестација. Организатор е „Скопје танцов театар“ кој оваа година го прославува својот петти роденден. Пред велешани беше изведена танцовата претстава „Стапнувајќи на земја“. Станува збор

Read More

  Театарот од Врање утревечер ќе гостува во Велес. Претставата наречена „Три сестри“, во режија на Трајче Ѓорѓиев  ќе биде изведена во театарот „Џинот“. Претставата премиерно е изведена лани на крајот од октомври. „Три сестри“ во која играат актерите: Милена Стошиќ, Радмила Ѓорѓевиќ, Жетица Дејановиќ, Марко Петричевиќ, Александар

Read More

Објавен е повик на тренинг за изведбена уметност од страна на МОФ. Целта на ова е е да ги поттикне учесниците да размислуваат за човековите права и да научат повеќе за современите предизвици на општеството, социјалните проблеми на маргинализираните заедници, за дискриминацијата врз бегалците. Во

Read More

Продолжува сестраната програма на 55 издание на фестивалот ,,Охридско лето”. Вечерва во катедрачната црква ,,Света Софија” во стандардниот фестивалски термин од 21 часот концерт ќе одржи  Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ под диригентската палка на Летка Димовска-Полизова. Вечерва ќе бидат испочитувани и љубителите на ликовната

Read More

,,Спанаќ со пржени компири” е насловот на претставата со која Ансамблот на велешкиот Народен театар учествуваше на Фестивалот „Македонско културно лето“ што вечерва завршува во Мала Преспа, Албанија. Претставата е по текст на унгарскиот автор Золтан Егреши,а во режија на младиот режисер Ненад Витанов. Пред македонската пубкика

Read More

Театарската претстава ,,Опасни врски” на Шодерло де Лакло, во изведба на театарот „Вера Комисаржевскаја“ од Санкт Петербург, а во режија на Дејан Пројковски вечерва ќе ги задоволи сите љубители на театарската уметност во рамките на фестивалот ,,Охридско лето” Според критиката „Опасни врски“ од Шодерло де Лакло

Read More

,,Скопско лето” продолжува со својата програма, за сите љубители на театарската  уметност вечерва во Македонскиот народен театар ќе биде одиграна театарската претстава Нашиот клас“ од Тадеуш Слобоѓањек, во режија на Ханан Снир..Станува збор за претстава која ги опишува комплицираните врски помеѓу Полјаците и Евреите за

Read More

Програмата на 55 ,,Охридско лето” за вечерва предвидува  македонска оперска и театарска уметност. За љубителите на театарот во дворот на ОУ ,,Климент Охридски” ќе биде изведена претставата „Со љубовта шегување нема“ од Алфред де Мисе, во режија на Софија Ристевска ( Интимен театар од Битола.) За љубителите за

Read More

Денес продолжува Охридско лето со уште една атрактивна содржина за сите љубители на уметноста. Гледачите ќе може да ја погледнат претставата „Нашиот клас" од Тадеуш Слобоѓањек, во режија на Ханан Снир, а во изведба на театарот „Камери" и националниот театар „Хабима" од Тел Авив. Претставата е

Read More