Thursday, Feb 27, 2020
HomePosts Tagged "претседател" (Page 5)

Новиот состав на српското Народно собрание не успеа да избере претседател. Седницата на Собранието синоќа беше прекината за време на дебатата околу изборот на Маја Гојковиќ за претседател на Парламентот. Таа е членка на владејачката Српска напредна партија (СНС) на премиерот Александар Вучиќ, а беше претстедател на

Read More

Судската администрација продолжува со штрајкот. Тие денеска најавија дека ќе поднесат кривични пријави за претседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, секретарот и судски полицаец бидејќи вршеле притисоци врз вработените да не излегуваат на штрајк. Од синдикатот денеска обелоденија дека вработените биле принудувани да потпишуваат изјави

Read More

Досегашниот претседател на германскиот клуб Штутгарт си поднесе оставка од таа функција, само ден откако клубот не успеа да избори опстанок во Бундес лигата. Валер истакна дека потполно ја превзема одговорноста за првото испаѓање на Штутгарт од Бундес лигата за 41 година, нарекувајќи го тој

Read More

На социјалната мрежа „Инстаграм“ богатите тинејџери привлекуваат се повеќе внимание, што и е нивната цел, но тоа го забележал и кинескиот претседател Си Џинпинг, на кој воопшто не му се допаднало нивното однесување. Младите богати Кинези, кои себеси се нарекуваат „Втората богата генерација“ возат скапи

Read More

Американскиот актер Џорџ Клуни во Кан изјави дека милијардерот Доналд Трамп никогаш нема да биде изгласан за американски претседател. „Доналд Трамп нема да биде претседател. Тоа нема да се случи бидејќи не сакаме стравот да владее со нашата земја“, изјави Клуни кој пристигна на 69

Read More

На централниот плоштад „Скендер бег“ во Тирана денеска се одржа церемонијата на официјална инаугурација на Хашим Тачи за претседател на Косово. Како што јави Танјуг, церемонијата започна со смотра на почесната единица на гардата на Косовските безбеднони сили, што ја извршија Тачи и досегашната претседателка

Read More

Трамп неодамна изјави дека треба да се казнуваат жените кои ќе се одлучат да абортираат. Неговата изјава во јавноста предизвика бурни реакции, по што кандидатот реши да ја повлече и изјави дека законот за аботрус треба да остане таков каков што е . -„Законите за абортусот

Read More

Обединетата косовска опозиција има намера да побара мислење од Уставниот суд за кворумот при изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово, што се одржа во петокот во Парламентот, пишува денеска приштинскиот весник „Коха диторе“. Лидерот на опозициското радикално движење Самоопределување, Висар Имери, изјавил дека

Read More

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска упати честитка до Хашим Тачи, по повод неговиот избор за претседател на Косово. „Денес како и секој друг ден, бев со вас и со сите граѓани на Косово од причина што секој развој во Косово, го доживувам со посебни емоции,

Read More

Косово доби нов председател. Шефот на косовската дипломатија и лидер на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи ќе ја замени Јахјага, тој е одбран за нов претседател на Косово. Тачи дури во третиот круг на гласање во Собранието на Косово успеа да го добие простото

Read More