Saturday, Oct 24, 2020
HomePosts Tagged "правда"

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска одржа прес-конференција по повод добиеното МАНДАТНО ПИСМО од страна на премиерот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Правдата, заедно со економијата и евроинтеграциите, се врвни приоритети на Владата во овој втор мандат. Мандатната мисија ги содржи одговорностите и реформските активности

Read More

Министерот за правда Валдет Џафери го повика Јавното обвинителство да не ја попречува истрагата за настаните од 27 април во Собранието и да обезбеди целосна и транспарентна истрага на случајот. Џафери изјави дека не треба да се делува со двојни стандарди, и дека сите случаи

Read More

Органите на редот во многу поголем број и со многу поефикасна акција се присутни на протестот пред куќата на грозоморниот убиец на куче во Скопје отколку пред гневната толпа која линчуваше новинари и пратеници во македонското Собрание. Обвинителството и МВР ја покажаа својата ефикасност и брзина

Read More

Министерот за правда, Валдет Џафери, за 24 Вести посочува дека Министерството за финансии не побарало правно мислење за издавање на еврообврзницата, а како преставник на Министерството за правда е единствено министерот, ова доаѓа по обвинувањата на СДСМ дека е сторено кривично дело при издавање на

Read More

Шарената револуција ги потсети политичарите дека постигнатиот договор не е конечно решение. Борбата мора да продолжи зашто во Македонија нема демократија, а правдата не е задоволена - пишува на страната на Шарената револуција. Спречивме избори без пречистен список, кои со сигурност ќе беа украдени. Издејствувавме повлекување

Read More

Затворот очигледно е најдоброто место кое може да понуди конечна правда, но и одмазда, особено за најголемите монструми кои газеле низ балканските земји и тоа сервирана од самите затвореници. Ваквиот примитивен дискурс доаѓа по секое грозоморно убиство или силување на дете, а неодамнешниот случај од

Read More

Демонстрантите од „Шарената револуција“ закажаа нов голем протест кој треба да се одржи во понеделник (27.06) со почеток од 19 часот традиционално пред седиштето на СЈО со што ќе одбележат 80 дена од стартувањето на речиси секојдневните протести. „Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд

Read More

Министерството за правда конечно ги прими судските административци. По долго игнорирање, денеска министерот Валдет Џафери ги прими претставниците на синдикатот и претседателите на Врховниот суд, судскиот совет, републичкиот јавен обвинител и претседателот на здружението на судии. Тие се согласни дека барањата на УПОЗ се оправдани,

Read More

Струмичанецот, Слободан Митров ја доби постапката што ја водеше во Европскиот суд за човекови права во Стразбур против Република Македонија, а се однесуваше на сообраќајната несреќа во која животот го загуби ќерката на еден од судиите во Кривичниот суд пред кој беше суден, јави дописникот

Read More

Денешната одлука на претседателот, Ѓорге Иванов дополнително ја разгоре шарената револуција. Селективната правда не е правда - порачаа демонстрантите и го испишаа слоганот пред ЕУ Инфо Центарот, каде денеска беа претставници на Европската комисија кои побараа повлекување на аболицијата на Иванов. Тој денеска ја поблече

Read More