Tuesday, Sep 29, 2020
HomePosts Tagged "поплава" (Page 4)

Фудбалската федерација на Македонија по иницијатива на селекторот Ангеловски и фудбалерите Пандев и Шиков донесе одлука сите средства од квалификацискиот натпревар со Албанија да бидат донирани за граѓаните кои беа погодени од силното невреме. - Во мое лично име и во име на сите членови на

Read More

Кошаркарската легенда Владе Дивац преку фондацијата со неговата сопруга Ана организираат онлајн собирање на средства. Повикот е поставен на нивната веб страна со формулар во кој ги повикуваат сите да донираат за помош на семејствата на кои им е неопходна.

Read More

-Денешниот ден е ден на жалост. Убаво е што граѓаните се собираат секаде да помогнеме конкретно на луѓето. Прво, да кажам дека не е време ниту за критики, ниту за некои посебни други активности, не е време ниту за сликање, ниту за посебни изјави. Време

Read More

Во просториите на салата на Советот на Град Скопје (барака број 13), денеска е отворена книга на жалост за загинатите од катастрофалното невреме што го зафати главниот град. Сите граѓани коишто сакаат да се запишат во книгата на жалост, ќе можат да го направат тоа денеска

Read More

Коста Митроски, Претседател на Здружението на банкарството при Стопанската комора, упати јавен апел до банките да се вклучат во достава на хуманитарна помош за жителите од настраданите подрачја од поплавите во градот Скопје, во вода, храна, хигенски средства и слично. Како што информираат од УНИ Банка,

Read More

Невремето, следено со поројни врнежи, силен ветер и чести електрични празнења, предизвика поплави во делови од градот, на некои места со катастрофални последици, па и човечки жртви. На прв поглед сосема неочекувано, меѓутоа за ваквата појава постојат повеќе причини кои на кратко ќе ги елаборираме. Пред

Read More

Сите земји во регионот како Бугарија, Косово, Црна Гора, Албанија и Србија најавија испраќање на помош за настраданите во поплавите кои ја потресоа Македонија. Солидарноста на блиските земји мора да се покаже на дело и да се подаде рака кога е најпотребно. Српскиот премиер Вучиќ упати

Read More

Ракометарите на Вардар кои се на подготовки во Словенија упатија апели на социјалните мрежи до своите навивачи, но и сите кои се во можност да се јават на телефонскиот број 143 400 и да донираат за настраданите жители на Скопје и Тетово по силното невреме

Read More

Советот на Општина Аеродром, на вонредна седница донесе одлука за донирање финансиска помош за санирање на последиците од елементарната незгода на подрачјето на Општина Гази Баба во висина од три милиони денари каде штетите се и најголеми и настрадаа десетина граѓани. Општина Аеродром, исто така, ги

Read More

МВР ја соопшти конечната бројка на загинати лица во поплавите кои зафатија делови од Скопје и Тетово, а за жал најмладата жртва меѓу нив е двегодишно детенце од Ченто. Трагедијата за ова семејство да биде поголема е што во невремето е починат и дедото на

Read More