Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "полиција" (Page 3)

Непознато лице од возило во движење вчера околу 17 часот пукало со огнено оружје врз 37-годишниот скопјанец Н.А. додека и тој сво своето возило се движел по улицата „Алија Авдовиќ“, Непознатото лице го напуштило местото на настанот. Повредениот Н.А. (37) бил погоден со проектил во

Read More

Министерството за внатрешни работи распиша јавен оглас за вработување на 500 нови полицајци, од кои 360 ќе бидат распределени во СВР Скопје, во СВР Охрид – 30, во Битола, Струмица, Штип, Куманово и во Велес по 20 полицајци и во СВР Тетово – 10 полицајци. Од

Read More

Одделот за внатрешна контрола на МВР утврдил дека четворица полициски службеници неосновано употребиле физичка сила врз членови на Левица, кои во саботата протестираа на плоштадот во Скопје додека се одржуваше презентација на воената опрема на САД и на АРМ. – Утврдено е дека од страна на

Read More

Tројца полицајци од Тетово вчера физички биле нападнати при легитимирање на двајца Тетовци. Како што соопшти МВР изутрината околу два часот на улицата „Благоја Тоска“ во Тетово, полицајците од полициската станица во Тетово физички биле нападнати од лицата М.М. (26) и И.А. (28), кои биле познати

Read More

Првиот човек на Врховниот суд, Јово Вангеловски, како претседател на Кривичниот совет, и судиите Васил Грчев, Киро Здравев, Џемали Саити и Фаик Арслани, во образложението на одлуките за притвор на обвинетите кои ги пренесува „Макфакс“, според приложените докази, оценуваат дека обвинетиот Горан Грујовски веќе влијаел

Read More

Поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујовски и вработениот во УБК, Никола Бошковски, кои полицијата вчера требаше да ги спроведе во притвор, според сите индиции се во бегство, пишува „Дојче веле“ на македонски. Ниту едниот, ниту другиот вчера не биле најдени во нивните домови

Read More

СВР Скопје започна со реализација на посебниот план за зголемување на безбедноста во сообраќајот на подрачјето на главниот град, преку засилени и интензивни сообраќајни контроли, со посебен фокус кон помладите категории возачи, како и возачите на моторцикли.Полицијата сака да стави крај и на „дивите трки“

Read More

Скопјанката М.С. (41) ноќеска побарала помош од МВР тврдејќи дека била грабната од непознат маж. МВР денеска извести дека додека М.С. била во дневната соба, забележала непознат маж како стои на балконот од нејзината куќа. Кога излегла да види кој е, тој ја фатил за коса, насилно

Read More

Триесетгодишен скопјанец е осуден на 20 месеци затвор во Грција бидејќи алкохолизиран нападнал тројца полицајци на островот Родос. Како што јавува грчкиот весник „Прототема“, скопјанецот се откако се опијанил, се соблекол гол и легнал на маса во ресторан. Полициските службеници побарале македонскиот турист да се облече, по

Read More

Според информациите на МВР, вчера во 15 часот, во полиција од екипа на Итна медицинска помош било пријавено дека во комплексот „Св.Наум“ во Охрид починал Р.Ј.А. (66) од Република Холандија. „Констатирана е смрт без траги на насилство. Најверојатно смртта настапила како последица од срцев удар“, соопшти

Read More