Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "полиција" (Page 21)

Косовската полиција го уапсила Сулејман Османи од селото Бреза, осомничен за настаните во Куманово, а кој и побегнал на полицијата кога им го пакажувал местото каде било скриено оружјето. Ползејќи го непристапниот планински предел тој упеал да им избега на полицајците, кои пак сега се под

Read More

МВР по спроведување на дисциплински постапки донесе решенија против 13 полицијаци за сторени прекршоци на работно место и непрописно поведение. Од извештајот на МВР највпечатливо е што дури тројца чувари на редот и мирот биле затечени под дејство на наркотични средства за време на извршување

Read More

Во друмско разбојништво што синоќа се случило кај градот Дукаѓин, на северот на Албанија, убиени и ограбени се двајца чешки туристи. Чесити Мишел Сватос (27) и Ана Косинова(36), кампувале во селото Прекал кај Дукаѓини, каде што имало и други чешки туристи-кампери. Тие синоќа околу 20.30 часот

Read More

Можеби многумина граѓани се почуствувале фруструрано кога ќе погледнат како припадниците на полицијата ги кршат правилата, но еден возач од САД и покрај искрените намери испадна тежок кретен. Забележувајќи полициско возило како вози над брзинскиот лимит успаа да со сопре припадникот на К9 единицата кој

Read More

Сите туристи во Црна Гора мора да платат такса за престој, а Црногорците кои ќе патуваат кај своите роднини ќе мора задолжително да го пријават својот престој во полиција. Во спротивно им се заканува  казна во износ од 300 евра. Од Црногорското Министерство потенцирале дека ваквите

Read More

  Водени топови и гумени куршуми употреби турската полиција за да ги растера присутните на ,,Поворката на гордоста” која се одржуваше вчера во Истанбул. Турските медиуми анализираат дека изминативе години овој настан не бил проследен со проблеми и интервенции на полицијата. Од таму, искажуваат нејасност зошто

Read More

Албанската специјална полиција го опколи Лазарат, како едно од најозогласените места за производство и трговија со марихуана. Во вчерашната акција беше отворен оган од криминалците и еден специјалец го загуби животот, двајца беа ранети. По акцијата, од листата на 21 осомничен 14 лица се уапсени,

Read More

Министерот за работа, вработување и социјални прашања на Србија, Александар Вулин изјави дека денеска границата на земјата е чувана и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија. „Синоќа единиците на нашата жандармерија и гранична полиција запреа 21 група со близу 400 луѓе и ги врати

Read More