Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "полиција" (Page 2)

По налог на јавен обвинител, рано утрово приведен е Митко Чавков, поранешен директор на Бирото за јавна безбедност во МВР. Приведувањето е во рамките на истрагата за насилствата од 27 април годинава во Собранието. Во тој момент, Чавков беше директор на Бирото за јавна безбедност и

Read More

Министерството за правда ја почна подготовката на пакетот измени во неколку закони со кои треба да се обезбеди надворешна независна контрола на работата на полицијата. Според известувањето, објавено денеска, измените ќе се прават во Законите за јавно обвинителска служба, за јавно обвинителство, за Совет на јавни

Read More

Десетици полицајци кои непрофесионално си ја извршиле работата на 27 април, кога се случи „крвавиот четврток“ во Собранието, добиле откази, пренесува „Фокус“. Според нашите извори, решенијата за отказ биле потпишани во петокот, а денеска полицајците почнале да ги подигаат. Според неофицијални информации отказ добил целиот кордон полицајци

Read More

Министерството за внатрешни работи работи на два случаи со притисоци во врска со локалните избори. Првиот случај е во Центар Жупа, каде претседателот и четири членови на општинската изборна комисија на Општина Центар Жупа пријавиле неовластено снимање. Имено, на фејсбук-профилот на Р.И. биле објавени фотографии од

Read More

Во полициската станица во Кисела Вода заврши распитот на Јордан Мијалков, синот на поранешниот директор на УБК,Сашо Мијалков, пренесе Макфакс. Тој беше повикан во врска со инцидентите за време на крвавиот четврток во Собранието на 27 април годинава. Мијалков пред истражителите кажал дека бил на

Read More

Полициско возило на семафорот кај ЕУ инфо центар удри во велосипедист, објави иницијативата „НаТочак“. Под објавата на социјалната мреже „Фејсбук“ е поставенна и фотографија од сообраќајната незгода во центарот на Скопје. Се појаснува дека полициското возило свртело десно, заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека

Read More

Полициски екипи денеска влегле во општината Карпош и извршиле претрес по пријава дека се изнесувале кутии со службени документи од кабинетот на досегашниот градоначалник, Стевчо Јакимовски. Се уште актуелниот градоначалник на Карпош Јакимовски, како што јавија некои медиуми, одржал прес конференција, на која изјави дека тој

Read More

Досега се идентификувани и повикани на разговор девет лица кои учествувале во тепачката вчеравечер во населбата Шуто Оризари, во која тешки телесни повреди доби Елвис Бајрам, досегашен градоначалник на општина Шуто Оризари и кандидат за таа функција на локалните избори на 15 октомври, рече портпаролот

Read More

Во Ново Село се приведени од полицијата и малтретирани активисти на ВМРО-ДПМНЕ кои биле вклучени во изборната кампања, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека ова е само продолжување на праксата на политичка хајка која се води кон партијатаж. „Ова е обид да се избега од вистинските скандали

Read More

Секторот за внатрешни работи Битола – Полициска станица од општа надлежност Македонски Брод поднесе кривична пријава против С.И. (48) и Ј.И.(49), двајцата од Македонски Брод, поради постоење основи на сомнение дека пријавените сториле кривични дела предизвикување општа опасност, предвидено и казниво по член 288, став

Read More