Saturday, Aug 15, 2020
HomePosts Tagged "политика" (Page 2)

Годината што полека, но сигурно изминува ќе биде запомнета по бурата на македоснката политичка сцена. Сè започна гласно и експлозивно со објавата на т.н „Бомба“ на лидерот на опозициската СДСМ. Се чини дека по првото „детонирање“, од 9-ти Февруари па до денеска сме под постојана

Read More

Во реакцијата по кривичната пријава кон Диме Спасов од страна на Ременски, од кабинетот на дополнителниот помошник заменик министер се огласија со реакција во која стои: Министерката за труд и социјална политика Фросина Ташевска Ременски, крајно ја девалвира функцијата и ја користи за

Read More

По нападите упатени од Кабинетот на Диме Спасов, инаку дополнителен заменик министер, кон министерката Фросина Ременски, а по вонредениот испекциски надзор на сите центри за социјална работа низ републикава, инспекторите утврдиле голем број на пропусти во работењето на овие подрачни установи. На граѓаните не им

Read More

Во текот на вчерашниот ден, во склоп на преговорите на работните групи на четирите најголемите политички партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА) не се постигна решение за прашањата поврзани со медиумите. И покрај соопштението на олеснувачот Питер Ванхауте во кое тој наведе дека има напредок и

Read More

Министерството за финансии објави дека во вторник ќе побара заем од 100 милиони евра од домашните кредитори. Паралелно со тоа,  дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов од СДСМ го употреби законско право и не се согласи со најавеното ново задолжување од 100 милиони евра

Read More

Иако првично во дипломатските кругови објавувањето на извештајот се најавуваше за денеска (5-ти Ноември), сепак годишните извештаи за напредок кој ги објавува Европската комисија ќе го дочекаат светлото на денот следниот вторник (10-ти Ноевмри). Досега, според праксата од минатите пет години, неформалната влада на ЕУ требаше

Read More

Трифун Костовски, бизнисменот и поранешен градоначалник на Скопје, во емисијата Топ тема на Телма најави можно враќање на политичката сцена со ново граѓанско движење кое ќе има мултиетнички карактер и за почеток ќе делува неформално, но не ја исклучува можноста потоа да се регистрира како

Read More

Љубљанскиот плоштад синоќа беше исполнет со демонстранти и транспаренти против политиката на ЕУ околу прашањата за миграција, која тие ја сметаат за „рестриктивна“. Протестот бил организиран од неколку невладини организации. Градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ изјави на митингот дека ниту една европска земја не треба

Read More