Sunday, Sep 27, 2020
HomePosts Tagged "починат" (Page 2)

Почина Тони Ристов, долгогодишен портпарол на ДОМ, соопштија денеска од партијата на зелените. - Го изгубивме Тони, кој беше долгогодишен портпарол на ДОМ и лицето на македонските зелени. Со него изгубивме топол и искрен човек, но и страсен екологист и борец за правда, се истакнува во

Read More

Градежен работник загина вчера во Маврово откако паднал од петтиот кат од зградата на која работел. МВР соопшти дека вчера околу 10:40 часот во Маврово, при работа на изградба на нов објект односно поставување на плоча, од петтиот кат паднал Џ.Ш. (47) од с.Добри Дол-Гостиварско, вработен

Read More

Актерот Бери Џенер (75) во вторникот во Лос Анџелес ја изгубил битката со леукемијата. Остана запаметен по улогите во „Далас“, „Ѕвездени патеки“ и „Под истиот покрив“. Се појави во 12 епизоди во седмата сезона на научно-фантастичната серија „Ѕвездени патеки: Длабоко место 9“, кадешто го толкуваше адмиралот

Read More

Во Србија се регистрирани три случаи на лица заболени од западнонилска треска, од кои едно веќе им подлегнало на последиците на болеста, јави Танјуг, повикувајќи се на соопштение на српскиот Институт за јавно здравство. - Врз основа на податоците доставени до Институтот и лабораториските наоди, регистрирани

Read More

Загина 44-годишен тракторист, жител на село Двориште, општина Берово. Полицијата соопшти дека несреќата се случила кога В.Р(1972) превезувајќи дрва, од засега непознати причини загубил контрола врз тракторот и на местото викано Крив Грабер, се превртел. Возачот при тоа паднал и со главата удрил во тврд предмет,

Read More

По тешко боледување, синоќа, на 63 – годишна возраст, почина Диме Јанески, еден од најистакнатите културни работници, кој долги години работеше за развојот на уметноста во Прилеп. Јанески, својот работен век го посвети на Центарот за современа ликовна уметност (Ликовна колонија) во Прилеп, преку преземање на одговорностите

Read More

Страшна сообраќајна несреќа се случи вчеравечер во Штип, кога алкохолизиран возач удрил во велосипедист. На крстосницата од улиците „Партизанска“ и „Борис Крајгер“, возило „Алфа Ромео 156“ со штипски регистарски ознаки, управувано од 37-годишниот Г.Д. удрило во 59-годишниот штипјанец Б.Д. кој се движел со велосипедот и за

Read More

Едно починато лице кое имало повреди од пиштол било пронајдено на стрелиштето Камник, соопшти денеска МВР. Околу 18:50 часот вчера од итната медицинска помош било пријавено дека на стрелиште Камник бил пронајден починат А.М.(31) од Скопје од огнено оружје. Увид на местото на настанот извршиле Јавното обвинителство

Read More

Мухамед Али, денес во раните утрински часови, починал во 74-тата година од животот. Али бил еден од најголемите спортисти во историјата, боксерска легенда каква што повеќе нема да се појави. Toj бил префрлен во болница во Феникс на почетокот на седмицата поради респираторни проблеми, пренела агенцијата

Read More

Едно лице почина, а други две се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа во 22.30 часот во кумановско Доброшане, соопшти МВР. Педесет и пет годишниот Горан С. од Куманово го загуби животот,а неговите двајца браќа се повредени, автомобилот „опел кадет“ со кумановски регистарски таблички

Read More