Monday, Mar 30, 2020
HomePosts Tagged "Петре Шилегов" (Page 2)

Петре Шилегов, актуелен пратеник, најверојатно ќе биде кандидат за градоначалник на Скопје од СДСМ, дознава Плусинфо од партиски извори. Како што дознава порталот, Шилегов е најдобро рангиран на внатрешните партиски анкети чии резултати партијата ќе ги земе предвид при избор на кандидатите за градоначалници на претстојните

Read More

„Разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите“, изјави Петре Шилегов на денешната прес-конференција. За парламентарното мнозинство разрешувањето е прв чекор за создавање нов правен систем. „Македонија на последните избори гласаше за промени, правда и правичност.

Read More

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бранат криминалот на Груевски и сакаат да го прекинат разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата републички јавен обвинител. Ова го порача пратеникот од СДСМ, Петре Шилегов на денешната прес-конференција во Собранието. – Нерозни се поради судските процеси кои ги очекуваат. Им

Read More

Очигледно е дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена се решени да ја кочат работата на Собранието, да ги блокираат реформите, во надеж дека ќе го одложат соочувањето со правдата, изјави пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов, на прес-конференција во Собранието. – Со бесмислените паузи, нелогичните барања

Read More

„Вчерашните снимки од безбедносните камери во холот на Собранието на Р.Македонија го докажаа директното учество на ВМРО-ДПМНЕ во обидот за организирање на терористичко загрозување на уставниот поредок и обид за убиство на дел од пратениците. Снимките објавени вчера се клучниот доказ дека Никола Груевски постојано лаже.

Read More

Владата со технички овластувања нема овластување да потпишува вакви договори на неколку дена пред заминување, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, откако денеска министерот за здравство во заминување Никола Тодоров, потпиша договор за изградба на нов клинички центар со три компании. – Ќе бидат

Read More

Поседуваме сериозни докази коишто упатуваат на тоа дека во четвртокот во Собранието беше извршено кривичното дело „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, посочи Петре Шилегов портпаролот на СДСМ на денешната прес конферецнија. Се работи за Член 313 од Кривичниот законик на Република Македонија кадешто пишува: „Тој

Read More

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов кажа дека Управата за Јавни Приходи по десети пат бара увид во неговата имотна состојба, јавува „А1он“. https://www.youtube.com/watch?v=x_Eua1tjuK8 – Девет пати досега УЈП бара мои имотни листови, за да ми ја провери имотната состојба од 2012. година. Девет пати не

Read More

Вие сте најголеми национални предавници во историјата на Македонија. Поддржувате човек кој го урниса Уставот. Да ја сакате толку Македонија, немаше да ја пљачкате толку многу, рече на попладневното продолжение на седницата Петре Шилегов, пратеникот на СДСМ, обраќајќи им се на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Тој го

Read More

На 12. продолжение на конститутивната седница, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ даваа реплики и контрареплики за говорот на претенкиот Димитар Стевананџија. Најголем дел од репликите, како и претходните неколку дена, се однесуваа на платформата на албанските политички партии, како и за зачувување на унитарноста на државата. Петре Шилегов

Read More