Friday, Jul 3, 2020
HomePosts Tagged "перење пари"

Шест лица и две фирми се осомничени за перење пари, со кое незаконски присвоиле 3.650.000 денари (околу 60.000 евра) преку договор за купопродажба на огревно дрво, соопшти МВР. Како што информираат оттаму, станува збор за лицата И.К. (41) од Прилеп, Ј.Х. (34) од Крушево, Д.Б. (45)

Read More

Милијардерот Бенјамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании на Балканот и за кого романските власти имаа распишано потерница, е уапсен во понеделникот во Тел Авив, Израел, за наводно перење пари. Штајнмец е сопственик на компанијата „Кјунико Рисорсис“ која работи на производство на феро-никел и која

Read More

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило истрага против поранешен и актуелен директор на „НЛБ Тутунска банка“, поранешен министер, адвокат, нотар и еден словенски државјанин, осомничени за злоупотреба на службената положба и овластување и за перење пари. Како што соопштија денеска од Обвинителството,

Read More

„Документите од Панама“ како што е наречено најновото протекување на адвокатската фирма Монсак Фонсека која креирала над 200 илјади оф-шор компании за криење на пари, откри само едно нешто што веќе сите го знаеме, а тоа е дека најбогатите луѓе на светот играат валкано. Станува

Read More