Tuesday, Aug 11, 2020
HomePosts Tagged "парламентарни избори"

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна со коизвестителите на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки преземени при приемот во Советот на Европа, Лисе Кристоферсен, пратеник од Норвешка и Валериј Гилечи, пратеник од Молдавија, кои во рамките на пост-мониторинг дијалогот се

Read More

ВМРО-ДПМНЕ е партија која работи за граѓаните и државата и ги штити нивните интереси, додека СДС е синоним за деструкција и интриги, велат од ВМРО-ДПМНЕ во нивното редовно утринско соопштение. „Додека ВМРО-ДПМНЕ гради и создава за сите граѓани на Република Македонија, СДС влегува во нови интриги

Read More

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ја повтори заложбата заедно со локалните избори да се одржат и предвремени парламентарни избори на кои, како што истакна, ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победничка партија, јавува „Алсат-М“. Апелира на 15 октомври, датумот за кој претставниците на политичките партии се согласија да

Read More

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија, на кои неговата партија ГЕРБ освои32,6 отсто од гласовите пред Бугарската социјалистичка партија(БСП) со 26,8 отсто, објави во понеделник изборната комисија. По пребројаните речиси 90 отсто од гласовите, изборната комисија објави дека на трето место

Read More

Објавувањето на проценката на ЕУ и САД за тоа дали се создадени услови за одржување на предвремени парламентарни избори за 24 април се одложува за утре наместо за денес како што веќе претходно беше најавено. Одложувањето е на барање на лидерите на политичките партии, изјавија

Read More