Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "Парламент" (Page 3)

Непознати напаѓачи извршиле напад врз зградата на косовкиот парламент истрелувајќи граната од мотор во движење, при што настаната е голема материјална штета, но нема повредени. Дневниот весник „Експрес“ тврди дека на парламентот е испукана „зоља“. Експлозијата се случува пред денешната седница на косовскиот Парламент, на која е

Read More

На премиерот на Тунис, Хабиб Есид, синоќа му беше изгласана недоверба во парламентот по само 18 месеци на функција. Вкупно 118 пратеници гласаа против Есид, тројца беа да остане на функција додека 27 беа воздржани. Владата на Есид беше во голема мерка критикувана поради тоа што не

Read More

Пратениците во парламентот во Анкара беа евакуирани поради загриженоста за нивната безбедност, објавија медиумите. Весникот Џумхуриет, повикувајќи се на пратеникот Пир Зија, соопшти за евакуација на парламентот поради подготовка на напад. Самиот пратеник објави на Твитер и краток клип од парламентот. Сепак, за кратко време откако беше

Read More

Британската полиција денеска ја затвори зградата на Парламентот поради „хемиски инцидент“ односно поради коверт со сомнителен бел прав. Супстанцата била пронајдена во писмо, испратено до еден од членовите на Домот на лордовите. - Полицијата е на лице место и го истражува сомнителниот пакет, соопшти портпаролот на

Read More

Холандскиот парламент вчера со големо мнозинство ја отфрли иницијативата за одржување на референдум за членството на Холандија во Европската унија. Само 14 од 75 пратеници го поддржаа предлогот на Феерт Вилдерс, челникот на десничарската Партија за слобода. Вилдер ја повикува владата да одржи референдум за „Nexit“

Read More

Маја Гојковиќ од Српската напредна партија на премиерот, Александар Вучиќ вчера беше избрана за претседател на новиот српски Парламент, пренесе ТАСС. Од 233 присутни пратеници за изборот на Гојковиќ гласаа 159. Гојковиќ го предводеше српското Собрание и во претходниот негов состав. Новиот Парламент беше формиран

Read More

Косовскиот парламент редовно беше „насолзуван“ во изминатите месеци бидејќи пратениците од опозицијата на речиси секоја седница успеваа да фрлат солзавец во салата. Сега службите во парламентот како решение најавуваат инсталирање на модерен скенер кој при влез ќе детектира што носи секој пратеник и ако му е

Read More

Косовските пратеници редовно одат на седница со солзавци. Седницата на косовскиот парламент денеска е прекината веднаш по започнувањето, откако опозицијата повторно фрли солзавец во салата. Инцидентот се случил во момент кога се обраќал претседателот на „Самоопределување“, Висар Имери. Блокадата на денешната седница на Парламентот беше најавена

Read More

Грците не можат да се одвикнат од своите фалсификаторски навики. Овој пат, претседателот на грчкиот парламент отпушти седуммина вработени, бидејќи при вработувањето поднеле лажни академски дипломи. Одлуката за врачување откази ја потпишал претседателот на парламентот Никос Вуцис, пренесува Танјуг. Меѓу обвинетите се советникот на поранешниот премиер

Read More

Годината што полека, но сигурно изминува ќе биде запомнета по бурата на македоснката политичка сцена. Сè започна гласно и експлозивно со објавата на т.н „Бомба“ на лидерот на опозициската СДСМ. Се чини дека по првото „детонирање“, од 9-ти Февруари па до денеска сме под постојана

Read More