Sunday, Feb 23, 2020
HomePosts Tagged "Парламент" (Page 2)

Германската амбасадорка во Македонија, Кристине Алтхаузер денеска порача дека е потребно итно решавање на политичката криза во Македонија. Кризата има негативни ефекти врз сите сфери, вели таа. „Инструментите за решавање на политичката криза се на маса и потребна е политичка волја за тоа да биде спроведено“,

Read More

Неопходен е здрав разум! Парламентот и Ѓорге Иванов се должни да ја испочитуваат и спроведат мнозинската волја на 700 илјади граѓани преточена во 67 пратенички мандати и да овозможат избор на нов собраниски претседател и нова Влада, без одложување, стои во редовното утринско соопштение на

Read More

Претседателот на Асоцијацијата на обвинители во Вашингтон Дејвид Лабан го повика Парламентот да го продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) пред да тој му истече во јуни. „Нешто мора да се направи, а треба да се почне со Парламентот. Тој му го даде мандатот на

Read More

Пратеникот Артан Груби не го осудува однесувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нивната блокада на Парламентот, бидејќи, како што вели тоа претходно го правеле и ДУИ, но и СДСМ. Во однос на пораките на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и на високите претставници од

Read More

Бојкотот на парламентот се претвори во спорт во Балканскиот регион, но политичката дебата во земјите треба да се води во парламентот, изјави европратеникот Едвард Кукан, за време на вчерашната дебата во Европскиот парламент, насловена „Криза на демократијата на Западен Балкан“. Како што јавува „Мета“, Кукан, говорејќи

Read More

Албанскиот Парламент денеска одобри четворица нови министри, кои беа предложени по реконструцијата во кабинетот, што беше направена за да им се даде можност на досегашните министри да учествуваат во кампањата за претстојните избори на 18 јуни. Парламентот на Албанија гласаше во отсуство на пратениците од опозицијата. Со

Read More

Поранешниот британски премиер, Дејвид Камерон вчера изјави дека се повлекува од местото пратеник во парламентот и ја завршува политичката кариера по поразот на 23-ти јуни, кога британските избирачи гласаа за излегување на земјата од Европската унија и покрај неговата кампања за останување. Сега 49-годишниот Дејвид Камерон

Read More

Пратеникот на британската Лабуристичка партија и претседател на Комисија за внатрешна политика, Кит Ваз поднесе денеска оставка, откако лондонските весници открија дека имал тајна врска со машки проститутки. – Жалам околу сите овие најнови настани, но е невозможно и понатаму да бидам претседател на Комисијата, изјави

Read More

Пратеникот од опозицијата Дритон Кауши вчера во косовскиот парламент активираше солзавец, обидувајќи се да го спречи усвојувањето на документот за разграничување со Црна Гора. Кауши, инаку член на Самоопределување, со солзавец ја прекина седницата на Комисијата за надворешни работи, но нацрт документот беше усвоен. На

Read More

Потребно ни е национално помирување и да не дозволиме насилство да се вгнезди во нашето Косово. Ова е апелот на косовскиот претседател Хашим Тачи по инцидентот со фрлената експлозивна направа во зградата на косовскиот парламент. - Насилството носи страв, стравот носи омраза, а омразата потоа носи

Read More