Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "пари" (Page 5)

Полицијата успеа да го расветли убиството од пред некој ден во Кичево каде 70 годишен печалбар беше пронајден мртов во својот дом. Станува збор за убиство извршено од двајца разбојници кои очекувале богат плен од печалбарот но, нашле одвај 200 евра и евтина бижутерија. Осомничени

Read More

Филмски грабеж се случи денеска среде бел ден во центарот на Велес. Двајца маскирани разбојници одзеле четири метални кутии со пари од автомобил во движење. Разбојниците го сопреле автомобилот на агенција за обезбедување во кој биле парите и заканувајќи се со пиштол го зеле пленот

Read More

Повеќе од 74 отсто од месечните трошоци за живеачка завршуваат за плаќање на сметки и за исхрана. Најновите податоци од Синдикалната кошница покажуваат дека во декември, за да се преживее едно четиричлено семејство му биле потребни 32 233 денари или 528 евра. Најголем дел од

Read More

Банкарскиот систем владее со светот. Луѓето во оваа индустрија манипулираат со многу пари кои се делат само за неколку сектори. Финансиските малверзации претставени во документарец кој, сосема очекувано, е забранет. Документарниот филм „Внатрешна работа“ - Банкарско преземање на светот предизвика огромна реакција ширум светот, а

Read More

Благодарение на адвокатот Анет Хурс, која ги застапува интересите на Oracle во тужбата против Google за недозволено користење на Java технологијата за Android, откриено е дека интернет гигантот само во 2014-та му исплатил на Apple неверојатни 1 милијарда долари за Google Search лентата, а за

Read More

Нови 5,5 милиони евра заем од домашните кредитори ќе побара Министерството за финансии, оваа среда. На аукција закажана за 20 јануари, ќе бидат понудени државни обврзници во вредност од 3,87 милиони евра кои треба да се вратат за 15 години и државни записи за

Read More

Осумдесет држави се наоѓаат на листата на даночно прибежиште, но овие се на самиот врв. Милионерите и милијардерите секогаш бараат начин како да задржат што повеќе пари и да платат што помалку данок. Токму затоа даночните прибежишта или т.н. земји кои имаат исклучиво ниски или

Read More

Група на специјалци од Република Српска извршија „спектакуларен“ грабеж на комбе кое пренесувало пари на Уни Банка, а целата нивна акција е фатена од безбедносните камери во возилото кое се движело на автопатот заедно со придружба од еден автомобил во кој биле сместени обезбедувачи од

Read More

Продавачка храбо спречила грабеж во продавница за козметика во центарот на Скопје. Обидот да се украде неодредена сума на пари се случил вчера околу 11 часот кога непознат маж со пиштол влегол во канцеларијата на "Орифлејм козметик" на улицата "Мито Хаџивасилев-Јасмин, на булеварот „Теодосиј Гологанов“. Случката започнала

Read More

Владата веднаш по празниците повторно ќе зема заеми од домашните кредитори. Во првиот месец од годинава веќе се закажани три нови задолжувања. Министерството за финансии ја објави агендата за првата половина од годинава ќе се спроведат дури 24 нови задолжувања преку кои ќе се бараат заеми

Read More