Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "пари" (Page 4)

Матурантите од средношколскиот центар „Пале“ ја покажале својата хуманост на дело со тоа што средствата во износ од 7600 евра место да ги потрошат на скапа облека ги подариле на деца болни од леукемија. Повеќето од нив за матурата место скапи костуми и фустани облекле

Read More

Фондот за осигурување на депозите ги повикува поранешните штедачи во Македонска банка АД Скопје во ликвидација да ги подигнат Потврдите за сопственост на депозитите во банката за да си го остварат правото на обесштетување и потоа да се обратат до Фондот за осигурување на депозити,

Read More

Државната изборна комисија на денешната седница го усвои финансискиот план за распределба на средства за предвремени парламентарни избори, закажани на 5-ти јуни. Субхи Јакупи челн на ДИК соопшти дека за таа цел вкупниот буџет за изборите изнесува 456 милиони 664 илјади денари, додека за печатење

Read More

Демонстрантите ја запоседнаа зградата во која живее битолскиот градоначалник Владимир Талески со што протестите добијата персонификација на револтот. Граѓаните на Битола кои веќе шести ден протестираат бараат од градоначалникот да си поднесе оставка и да ги врати проневерените пари за кои се сомничи. Вчера дојде

Read More

Загребскиот жупаниски суд синоќа одреди 30-дневен притвор за 13 лица под сомнение дека со фиктивна продажба на злато испрале повеќе од 84 милиони евра. Хрватската Канцеларија за сузбивање корупција и организиран криминал (УСКОК) соопшти дека организатори на групата се таткото и синот Анте и Лука

Read More

Протекувањето на „Панама Документите“ отвори голем интерес дали има и македонци со сметки во странство, како и на оф-шор компании од Македонија за сомнителни активности и искористување на даночните бенефити во Панама или други островски држави. Свое образложување даде и гувернерот Димитар Богов, особено за

Read More

Европската канцеларија против измами ОЛАФ започна истрага за начинот на кој македонските власти ги трошеле парите за поддршка и развој од претпристапните ИПА фондови. Засега од ОЛАФ не посочуваат точно за колкава сума на пари се сомневаат дека неправилно или незаконски се трошела и распоредувала

Read More

Истекувањето на 11,5 милиони документи од адвокатска фирма во Панама откри како богатите и моќни луѓе ги кријат парите, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. „Мосак Фонсека“, една од најдискретните офшор правни фирми, во период од 40 години им помагала, во услови на целосна неказнивост, на своите

Read More

Прекрасниот и најдобр тенисер на светот Новак Ѓоковиќ го тужи градот Рио де Жаниеро бидејќи му останале должни пари за мечот со Густав Куертен кој бил одигран пред 4 години, поточно во 2012 година, па претпоставените на градот домаќин на Олимписките игри оваа година

Read More