Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "опасност" (Page 2)

По одржаната јавна расправа за оценка на влијанието врз животната средина, ДОМ е сериозно загрижен за планот на Еуромакс Ресурсис за изградба на површинскиот рудник за злато Иловица што може да донесе крајни последици за регионот во струмичко. „Овој проект ќе има сериозни закани по здравјето

Read More

Познатиот режисер Стивен Спилберг работи и како советник во една фирма во Лос Анџелес која се занимава со виртуелна реалност, но тоа не значи дека на него му се допаѓа како изгледа иднината на филмовите во која се користи виртуелната реалност. Во интервјуто кое го

Read More

Во извештајот на Фридом Хаус за политичките и граѓанските слободи во 2015-та Македонија е обележана како една од земјите со голем надолен тренд и со оценка од 57 од 100 поени е во групата на делумно слободни земји. Во Македонија главни проблеми според Фридом Хаус

Read More

Кран на градежната фирма „Адора инженеринг“ се измести од лежиштето и се навали врз зградата во изградба „Флет ајрон“ по што жителите на улицата „Иван Козаров“ кај Стара рампа се исплашија дека може да падне врз нивните куќи и станови, пренесува telegraf. Од „Адора инженеринг“

Read More

Скоро 27.000 парчиња пиротехнички средства биле запленети месецов во неколку полициски акции на Бит-пазар. Кривична пријава заработиле две лица, а четворица, меѓу кои и 14-годишно дете ќе одговараат прекршочно, соопштуваат од МВР. Петардите и ракетите се пронајдени во автомобил, на улица и на диви тезги. Со

Read More

Загребчани биле изложени на голема опасност. Речиси 400 килограми ураниум, кој не е заведен во официјалната задолжителна евиденција на нуклеарен материјал, се чува без посебни безбедносни мерки за заштита од зрачење и кражба во самиот центар на Загреб, во складиште за нуклеарен отпад на Институтот

Read More

Прекрасно видео кое во смешна и научна форма ни преставува како универзумот би гледал на нас. Преставено како порака од „Меѓуѕвезденениот совет за безбедност“ во која укажуваат како останатите „видови“ низ галаксиите да се заштитат од луѓето. Според некои истражувања се тврди дека навистина сеуште

Read More

Голем број на спасители се поставени на местата Канео и Потпеш со цел да се укаже помош на повредените млади кои скокале од карпата Кукуле кај Канео, информира општина Охрид. Надлежните апелираат до гостите да се воздржат од ваквите ризични скокови бидејќи карпата, пред сѐ, е со

Read More

Израел со реакција за договорот за ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за олеснување на санкциите против официјален Техеран. Обама се заканува со вето. Според информациите од Виена, преговарачите постигнале компромис со кој инспекторите на ОН добиваат сеопфатен но не и автоматски пристап до нуклеарните

Read More