Tuesday, Jan 12, 2021
HomePosts Tagged "ОЈО" (Page 4)

Пратеникот Зијадин Села и лидер на Алијансата за Албанците денес дава исказ во Основното јавно обвинителство во Скопје за обидот да биде убиен во Собранието на 27 април кога беше на работ на линч од група на гневни напаѓачи кои го влечеа неговото тело по

Read More

По три часа давање исказ за настаните на 27 април, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев Обвинителството го напушти од подземните гаражи на зградата, јавува „Макфакс“ На новинарските екипи кои го чекаа пратеникот за изјава, пред главниот влез службите на институција им соопштија дека тој си заминал.

Read More

Пратениците на СДСМ Ивана Туфегџиќ и Томислав Тунтев денеска сведочеа во Јавното обвинителство околу настаните во Собранието од 27 април, јавува „Плус инфо“. Таа апелира обвинителството да ги преземе сите мерки за казнување на напаѓачите, кои, како што рече, „имаа намера да убијат неколку пратеници“. Туфегџиќ изјави

Read More

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило истрага против поранешен и актуелен директор на „НЛБ Тутунска банка“, поранешен министер, адвокат, нотар и еден словенски државјанин, осомничени за злоупотреба на службената положба и овластување и за перење пари. Како што соопштија денеска од Обвинителството,

Read More

Точно ги опишав деталите од настаните на 27 април во собранието на Република Македонија, со сите закани, и сметам дека тоа беше класичен обид за убиство. Прашање е како Јавното обвинителство сега ќе ги класифицира овие настани, но се надевам дека насилниците ќе бидат обвинети за

Read More

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска по исказот во Обвинителството за настаните во „крвавиот четврток“, кажа дека била два пати нападната во Собранието, еднаш со статив од камера и еднаш од човек што влечејќи ја за коса, се обидел да ја собори, јавува „А1он“. – Ако

Read More

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, утрово пристигна во Основното јавно обвинителство (ОЈО) за да даде исказ за крвавиот четврток во Собранието на Република Македонија кога приврзаници на „За заедничка Македонија“ и на ВМРО-ДПМНЕ го нападнаа законодавниот дом и почнаа да тепаат пратеници и новинари. Заев, заедно

Read More

Претседателот на Советот на Јавни обвинители, Петар Аневски беше на кафе во Основното јавно обвинителство каде што денеска на распит треба да се појават пратеници од СДСМ, како оштетени во настаните од „крвавиот четврток“, јавува „А1он“. Аневски кажа дека може да си оди во ОЈО и

Read More

авното обвинителство во ниту еден момент не ја опструира истрагата и не ги попречува надлежните органи во документирањето на настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април, туку, напротив, во согласност со законот, дава наредби за нивно откривање и ќе постапи по сите кривични

Read More

Државниот јавен обвнител Марко Зврлевски засега не опланира да се повлече од раководната функција во ОЈО откако порталот Сведок откри интересен заговор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за негово одржување во обвинителството со постојан мандат на функцијата заменик републички обвнител која не подлежи на мандат и

Read More