Friday, Jan 15, 2021
HomePosts Tagged "ОЈО" (Page 3)

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден спроведе координирана акција со Министерството за внатрешни работи на подрачјето на повеќе населени места, пришто е разбиена досега најголема организирана група на криумчарење мигранти. - Преземени се дејствија за процесуирање на

Read More

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција одлучи случајот „Сопот“ да го достави до Специјалното јавно обвинителство. Оваа одлука е донесена од страна на Колегиумот на јавни обвинители, соопштија денес од Јавното обвинителство. СЈО го побара случајот „Сопот“ уште пред неколку месеци, но

Read More

Увидни екипи раководени од дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје вршат увид во куќа во Ѓорче Петров, каде што претпладнево биле пронајдени телата на две починати лица, соопштија од ОЈО. „Веднаш по завршувањето на увидот, екипите ќе се упатат кон селото Глумово, каде

Read More

Здружението на новинари на Македонија остро ги осудува смртните закани против новинарот Бранко Тричковски што ги упати актерот Тони Михајловски. Од ЗНМ најавија дека до Јавното обвинителство ќе достават писмено барање за кривично гонење. „Говорот на омраза и повикувањето на насилство против новинари е асполутно неприфатливо и

Read More

Деструктивното однесување на СДСМ кулминира со обид за убиство на поранешниот минитер за заравство Никола Тодоров, изјави денеска Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ и апелираше Јавното обвинителство да не потклекнува на притисоците и да се држи до законот и професионалното и непристрасно постапување. - Обвинителството не

Read More

Основното јавно обвинителство покрена истражна постапка и побара притвор велешанецот Љупчо Стојановски кој вчера со возушен пиштол пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. „Осомничениот се гони за сторени две кривични дела и тоа убиство од член 123 во врска со член 19 и со

Read More

Основното јавно обвинителство (ОЈО) денеска соопшти дека е поведена постапка против едно лице за полов напад врз дете, за што му е определен и притвор од триесет дена. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел

Read More

Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО Скопје) соопшти дека дел од истрагата за насилствата во Собранието на 27 април целосно ја предава на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. ОЈО Скопје утврдило дека постоела соработка на неколку осомничени и затоа заклучило дека

Read More

Како јавното обвинителство ги гледа настаните во Собранието на 27-ми април што ги виде целата јавност? „360 Степени“ објави дека дошле до обвинителниот предлог кој беше основа за судењето на првата група од деветмина насилници. Во него нема истепани пратеници, нема закани по живот, нема новинари… Како

Read More

Од страна на Единицата за насилен криминал во СВР Скопје, а во врска со настаните случени на 27.04.2017 година во Собранието на РМ, на 24 -ти овој месец преземени се мерки и активности и вршен е преглед на видео записи, а во насока на идентификување

Read More