Friday, May 29, 2020
HomePosts Tagged "одбојка"

Mашката одбојкарска репрезентација на Македонија, која вторпат го освои сребрениот медал во Европската лига, вчеравечер се врати дома, но за неа немаше организиран пречек, како за ракометарите, па сами минаа низ Порта Македонија, на плоштадот ја отпеаја македонската химна и потоа заиграа оро, пишува „Мета“. Како

Read More

Одбојкарките на Србија и Кина ќе се борат за олимпиското златото во Рио. Репрезентација на Србија направи големо изненадување на олимпискиот турнир, откако во четвртфиналето ја елиминираа Русија, актуелниот европски шампион, а во полуфиналето беа подобри од светскиот првак репрезентацијата на Соединетите Американски Држави. Во неизвесен

Read More

Македонските одбојкари ја продолжуваат фантастичната серија на натпревари и со 3:0 во сетови ја совладаа Естонија за историски пласман во финалето на Европската лига каде ќе се судрат со Словенија за титулата. Одбојкарите се несопирливи со ангажираноста, посветеноста и истрајноста и покрај сите проблеми кои

Read More

Македонските одбојкари го поминаа патот долг 28 часа и конечно пристигнаа во Валбших каде што ќе настапат на Ф4 турнирот од Европската лига. Автобусот тргнал вчера попладне од Скопје, кога неочекувано се соочиле со технички проблеми во близина на Ниш и морале да почекаат неколку часа

Read More

Нашата машка одбојкарска репрезентација останува во игра за пласман во најдобрите четири репрезентации откако попладнево во првиот натпревар во Калиш во 6-тото коло од групата А ја совлада репрезентацијата на Полска со 2:3 во сетови. Двата тима одиграа фантастичен меч, посебно нашите момци кои имаа одличен

Read More

На први август сите на сите во Охрид на забава, одбојка, планинарење. Летен Прв до врв на нова локација, за сите оние што сакаат да спортуваат и рекреираат во најпосакуваната македонска летна дестинација. Програма: - Трка во трчање BEACH RUN во должина од 5 км долж брегот

Read More

Француските одбојкари изборија пласман во финалето од Светската одбојкарска лига, откако вчеравечер во Рио го совладаа актуелниот шампион Полска со 3:2 во сетови. (25:23; 25:23; 19:25; 22:25 и 17:15) Србија, пак, со истиот резултат предходно ја совлада репрезентацијата на САД. Финалето ќе се одигра денеска, во 16:30

Read More

Европската лига за македонските одбојкари не започна според очекувањата. Избраниците на селекторот Жарко Ристоски доживеаја дебакл против екипата на Естонија со 3:0 во сетови, односно 25:9; 25:19 и 25:18 во поени. Селекторот Жарко по завршувањето на натпреварот изјавил дека, според него, главен проблем во текот на целиот

Read More