Thursday, Jul 2, 2020
HomePosts Tagged "одбележување"

Град Скопје и годинава со повеќе активности ќе ја одбележи Европската недела на мобилноста 2016. Од 16 до 22 септември, Град Скопје ќе организира разновидна програма наменета за сите граѓани, од најмладите до највозрасните, како и за јавниот и приватниот сектор. Годинава тема на Европската недела

Read More

На православните гробишта во Челопек и на разурнатиот мотел „Бриони“, членовите на семејствата и пријателите ја одбележаа 15-годишнината од загинувањето Светослав Трпковски и Боге Илиевски во конфликтот во 2001 година. Зетот на Трпковски, Љупчо Начевски изјави дека и по 15 години сакаат да се откријат виновниците

Read More

Делегација на Владата на Република Македонија, претставници од кабинетот на Претседателот на државата и од Министерството за одбрана, денеска по повод одбележување 15 години од загинувањето на осуммината припадници на резервниот состав на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски бачила, положи цвеќе пред Споменикот

Read More

Интернационалната организација за миграции (ИОМ) денеска го одбележува 30 Јули, Светскиот ден за борба против трговија со луѓе, чија цел е да се сврти вниманието кон страдањата на огромниот број на жртви на трговија на луѓе кои се соочуваат со сексуална експлоатација, принудна работа, ропство,

Read More

Меѓународниот ден на ретки болести ќе биде одбележан денеска во организација на Националната алијанса за ретки болести на Република Македонија. Годинашно мото на Меѓународниот ден е „Придружете ни се, да се чуе гласот на ретките болести“. Целта на одбележувањето на Меѓународниот ден на ретки болести, меѓународен

Read More

На денешен ден е роден големиот национален великан Гоце Делчев со одбележување на 144 години од неговото раѓање со пригодни манифестации низ повеќе градови низ републиката. Во Скопје во црквата Св.Спас пред вечното почивалиште на славниот македонски син со положување на цвеќе почит оддадоа делегација

Read More

Повеќе здруженија, невладини и здравствени организација ќе се вклучат во одбележување на Светскиот ден за борба со ракот преку нова кампања наречена „Ние можеме, јас можам”. Целта е да им се даде поддршка на лицата кои имаат карцином, но и да се подобри превенцијата и

Read More

Светот го одбележува денот на човековите права и слободи и се потсетува на донесување на најзначајните правни документи како Меѓународната конвенција на Обединетите нации која е универзално прифатена и ратификувана од многу држави за гаантирање на личните, политичките, економските и социјалните права. Сепак, денес по речиси

Read More

Името на великанот кој ја основа современа и западно ориентирана Република Турција денеска се величи на територијата на цела држава. Со едноминутен молк и низа на церемонии и настани Турците ја одбележуваат 77-годишнината од смртта на нивниот историски лидер Мустафа Кемал Ататурк. Официјалниот протокол ќе биде

Read More

Со интерактивни работилници и панел дискусија денеска во Младинскиот културен центар ќе биде одбележан Светскиот ден на младите. Одбележувањето се организира во рамки на Youth Voice кампањата Y-PEER во соработка со Националниот младински совет на Македонија и Balkan Action 2015. Настанот е поддржан од Фондот

Read More