Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "обвинителство"

Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и воедно најавуваат дека денеска во 18 часот, ќе организираат протест пред Министерството за правда, на улицата

Read More

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар извршил увид во центарот на Кичево, на местото каде што синоќа во вооружен инцидент ранети беа три лица, меѓу кои и носителот на независна листа за советници во општината, Алит Абази. „Според првичните сознанија, до инцидентот дошло кога лицето

Read More

Да се одреди највисоката казна за обвинетите во случајот за настаните во кумановското Диво Насеље, е она што го побара обвинителството во своите заврши зборови на денешното судско рочиште. Одбраната, пак, завршните зборови ќе ги каже на следното.Кривичните дела за тероризам и терористичка организација

Read More

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција две години истражува од каде е објавена и кој ја објавил снимката од посебните истражни мерки (ПИМ) во случајот „Поткуп“ на видеомрежата „Јутјуб“, пишува „Мета“. Одбраната на премиерот Зоран Заев, кој е обвинет во случајот „Поткуп“, денеска побара од

Read More

Двајцата осмничени за нападот на пратеникот Зијадин Села се сомничат за Обид за убиство. Основното јавно обвинителство ја преиначи одлуката, па така осомничените татко и син, наместо за учество во топла како што се товареа претходно, ќе одговараат за Обид за убиство. За нив ќе

Read More

По долгото чекање се огласи Основното јавно обвинителство кое бара притвор за едно лице и мерки за претпазливост за две лица од извештајот кој МВР го достави до нив. ОЈО не открива дали ова се однесува на дел од идентификуваните пратеници кои ги отворија вратите

Read More

Скопското обвинителство до Кривичниот суд поднесе обвинителен акт против Ј.Д., кој лани на 20 септември на регионалниот пат Скопје – Велес управувајќи „мерцедес” удри во 19-годишно момче кое по десетина дена почина. „Врз основа на наодите во извештаите по издадените наредби, од страна на надлежен јавен

Read More

Специјалното јавно обвинителство за прв пат ќе застане пред суд откако во негова надлежност премина застапувањето на предметот „Шпиун“ во кој беа осудени десетина лица за шпиунажа, изнуда, продажба на лични и доверливи информации на високи затворски казни. Во овој предмет опфатени се поранешни и сегашни

Read More

Ватиканското Обвинителство вчера побара затворски казни во траење од една година до три години и девет месеци за четворица од петмината обвинети за објавување на доверливи информации за финансиите на Римокатоличката црква. Обвинителите побараа три години и девет месеци затвор за италијанската консултантка за односи

Read More

Јавното обвинителство во Охрид донело решение со кое ја отфрла кривичната пријава од основен обвинител за делото обид за убиство против Н.Т. и С.Т. од Село Лесковец, кои минатата година го нападнаа новинарот, Сашо Денесовски. Според решението од обвинителството, обид за убиство не е дело кое

Read More