Saturday, May 30, 2020
HomePosts Tagged "новинарство"

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги додели наградите за истражувачко новинарство за 2016 година. Жирито на чело со Марина Тунева наградата за најдобра истражувачка сторија за 2016 година му ја додели на новинарот Александар Димитриевски за сторијата „Субвенции за растително и сточарско производство“, објавена

Read More

Најновиот извештај на „Репортери без граници“ ја рангира Македонија на 111. место според индексот на слобода и земјата ја нарекува „лошото момче на Балканот“. Според „Репортери без граници“, слободата на медиумите е намалена во целиот регион, но ерозијата на владеењето на правото е највидлива во Македонија. Оттаму

Read More

Дури 87 отсто од одлуките на Жалбената комисија на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во 2016 година се однесувале на прекршување на првиот и најважен член од Кодексот на новинарите на Македонија – проверка на вистинитоста на веста, односно на фактите. Тоа

Read More

Во текот на вчерашниот ден се дигна вистинска фама за интервјуто на Катица Јанева на јавниот сервис. Всушност, фама за немонтираното интервју. Додека за новинарите нема ништо спорно во читањето и тремата на специјалната обвинителка, за оние кои очигледно никогаш не направиле интервју, ова беше

Read More

Тектонски промени во медиумите нема да се случат преку ноќ, без оглед што партиите макотрпно преговараа под превезот на подобрување на новинарството и професионалните стандарди. Неинформирана јавност не може да носи правилни одлуки и да се стреми кон креирање функционално демократско општество каде носителите на

Read More

Мухамед Зекири, долгогодишен новинар, одлучи да се збогува со професијата. Тој оваа вест ја соопшти преку  фејсбук-статус  кој ви го пренесуваме во целост: -По полни 18 години како новинар дојде време да ви соопштам дека одлучив да се збогувам од професијата. Не сакам јас да зборувам

Read More

Борис Георгиевски, тимот на Призма и Билјана Николовска од Телма се најдборите новинари-истражувачи за минатата година според Евроспката унија. Во рамките првонаграденото истражување, серијалот „Досие Телеком“, се обработуваат резултатите од обемниот доказен материјал кој е дел од постапката што пред судот во Њујорк се води

Read More

Почина Борис Поп Ѓорчев. Доајенот на македонското новинарство почина денеска по краткотрајно боледување. Борис Поп Ѓорчев е роден во Велес на 22 јули 1933 година. Како професионален новинар е активен од 1953 година во весникот Нова Македонија, кога и станува член на Здружението на новинарите на

Read More

И оваа година Радио МОФ во соработка со „Д фестивал“ организира „Радио МОФ Media Desk“ новинарска работилница, која ќе се одвива во периодот од 17. до 19. јули во Дојран. Работилницата ќе претставува еден вид редакција од млади новинари кои под менторство на новинарот Жарко Настоски

Read More