Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "научници" (Page 2)

Низ годините дел од луѓето верувале дека пирамидите се направени од вонземјани, влечејќи ги камените блокови до локацијата, но како го донеле сиот тој камен? Научниците пропуштиле многу едноставно решение која не бара никаква модерна технологија!

Read More

Авторот на омилениот роман на сите времиња, Ромео и Јулија, можно е да пушел повеќе од тутун. Научниците од Јужна Африка направиле форензичните тестирања на лулињата за тутун постари од 400 години кои биле ископани од градината на Вилијам Шекспир. Тие откриле дека лулињата содржат канабис,

Read More

Која е најдобрата диета на светот која ќе ви помогне да изгубите килограми, а истовремено ќе го подобрите своето здравје? David L Kac, основач на Prevention Research Center,го има одговорот за вас Кац и неговиот колега Мелер направиле истражување анализирајќи ги најпознатите светски начини на исхрана:диети кои

Read More

Научниците се уште ги мачи мистеријата за Англискиот воен брод Лондон кој натоварен со топови и барут пловел по Темза во 1665 година за да се бори во Англискиот канал против Холанѓаните. Но, бродот никогаш не дошол до целта, а 300 војници засекогаш исчезнаа во

Read More

Научниците повторно воодушевени од Плутон. Новата серија фотографии објавени од мисијата Њу хорајзонс на НАСА откриваат неверојатна маглива атмосфера над оваа џуџе-планета, како и течен мраз на нејзината површина - исто како глечерите на Земјата. Новата серија фотографии со висока резолуција од површината на планетата откриваат мраз составен

Read More

Научниците во Бразил открија фосил каков што досега не е виден и кој во буквална смисла претставува изненадување за научната јавност. Фосилот на змија со четири нозе стар 113 милиони години и е прв од таков вид кој научниците го виделе некогаш. “Ова е најпримитивниот познат фосил на

Read More

Грчкото Министерство за култура ја одби иницијативата за меѓународно истражување од страна на научници од Грција, Шпанија и Франција на гробот на македонскиот крал Филип Втори. Како што јави грчкиот сајт ин.њуз, ваквата иницијатива беше покрената откако група научници изнесоа мислење дека таткото на Александар

Read More

Два вида на ајкули и една ража се забележани во кратерот на вулканот Кавачи, кој се наоѓа на Соломонските острови и кој во последниве 100 години има еруптирано 20 пати. Кога научниците ја спуштиле камерата во кратерот на подводниот вулкан, не очекувале дека таа ќе

Read More

Ново откритие за мозокот. Истражувачите од универзитетот Дјук веруваат дека во иднина компјутерите ќе можат да се направат од неколку поврзани мозоци на животни познати како „органски компјутери“. Во експериментот се поврзани мозоци на три живи мајмуни, а животните заедно управувале со роботска рака. Мигел Николелис,

Read More