Sunday, Jun 7, 2020
HomePosts Tagged "натпревар" (Page 2)

  Денеска започна седмиот по ред натпревар за роботика и вештачка интелегенција наречен „РобоМак 2016“ кој се одржа во просториите на Факултетот за електротехника и информациски технологии. Натпреварот е од меѓународен карктер а во него учествуаат 65 натпреварувачи од Македонија и 15 натпреварувачи од други земји.

Read More

Часовникот отчукува и се ближи денот до најмасовната спортска манифестација Визер скопскиот маратон , на кој со секој изминат ден бројката на пријавени се повеќе расте. 8 ми мај е денот  кога сите оние кои се во форма или едноставно сакаат да ја стават на

Read More

Пијан дваесетгодишник кршел во центарот на Тетово. По квалификацискиот натпревар меѓу фудбалските репрезентации на Србија и Албанија којшто се следеше во живо на виодеобим на плоштадите во Тетово и Гостивар, пијано момче почнало да крши и се здобило со повреди. Според информациите од СВР Тетово, околу

Read More

Американскиот тенисер Џек Сок го прекина натпреварот на Ју-Ес Опен со Рубен Бемелманс поради колабирање на теренот поради топлотен удар, стои во официјалното соопштение на турнирскиот лекар. По водство од 2:1 во сетови, некаде на почетокот од четвртиот сет Сок најпрво почуствува грчеви во нозете, лекарската

Read More

Посебен сообраќаен режим поради натпреварот помеѓу Работнички и Рубин Казан. МВР соопшти дека од 17 часот ќе биде затворен за сообраќај потегот од крстосниците на улиците „Аминта Трети“ и „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ кон стадионот, при што кон Националната арена ќе се пропуштаат само возила

Read More

Избрани се победниците за годинашниот фото-натпревар на National Geographic, а беа избрани од 17 илјади фотографии од сите ќошиња на светот. Победниците се бирани во неколку категории - патувачки портрети, пејсажи, смисла за место и спонтани моменти. Ануар Патјане Флориук ја освои првата награда за

Read More

Girls in Tech Paris и оваа година организира Lady Pitch Night, настан на кој стартап компании со жени-основачи можат да се претстават пред европската стартап сцена. Оваа година, сите технолошки стартапи од 6 до 36 месеци, со седиште во Европа и со барем една жена во основачкиот тим,

Read More

Поради натпреварот Вардар-Апоел денеска во Скопје ќе има посебен режим на сообраќај-соопштуваат од МВР Од 17 часот  ќе биде затворен потегот од крстосницата на улиците „Аминта III“ - „Јордан Хаџикостантинов - Џинот“ кон Националната Арена “Филип II Македонски“. Кон стадионот ќе се пропуштаат само возила со

Read More

Под мотото ,,Скопје- мојот град” во склоп на фестивалот ,,Скопје креатива 2015” ќе се одржи првиот инстаграм натпревар посветен на главниот град ,,#SKK15.” Целта на овој натпревар е што помасовно споделување на креативни и инспиративни фотографии од Скопје. Сите заинтересирани можат да учествуваат со следење

Read More

На овогодинешниот натпревар за „Најгрдо куче на светот за 2015“ во Калифорнија, првото место го освои 10-годишниот мелез Квазимодо и главната награда од 1.500 долари. Името е инспирирано од грбавиот Квазимодо од  „Ѕвонарот на Богородичната црква во Париз“ поради деформитетот на `рбетниот столб. Овој натпревар се одржува

Read More