Wednesday, May 20, 2020
HomePosts Tagged "настан"

Шах, пинг понг, музика и многу цртежи можеа вчера да се забележат на плоштадот „Гоце Делчев" во Битола. Битолчани за првпат го одбележаа светскиот настан ПАРК(инг) ден, со кој побараа поголем јавен простор што ќе им припаѓа на сите и каде секој ќе може да

Read More

Делчевскиот фестивал „До Зора“ е настан кој ги следи светските трендови на забавна електронска музика, а годинава на 30.јули ќе се одржи по петти пат, каде повторно и со нетрпение ќе се соберат илјадници млади, како од регионот така и пошироко.  По примерот на светските

Read More

Утре, сабота (28 мај 2016) со почеток во 10 часот на езерцето спроти арената Филип 2 во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи првиот настан од проектот „Сите во кајак“ кој има за цел, да им овозможи на 3.000 деца, на повеќе локации во

Read More

  Испратете ја вашата фотографија и освојте награда. Сојузот на извидници на Македонија пред самиот почеток на пролетта и топлите денови, започнува со нова активност која ќе им овозможи на младите да ја искористат нивната креативност и денешната технологија, а воедно и е поврзана со природата. Акцијата

Read More

Македонската пејачка со најсилните воклани способности овој викенд престојуваше во Москва, каде на покана на организаторот ја изведе евровизиската песна за оваа година „Дона“. Претставена како пејачка од прекрасната Македонија, според коментарите Калиопи го имаше најмоќниот настап на вечерта. Концертот се одржал во салата Известиа, пред

Read More

  Утре и наредниот ден, поточно на 5 и 6 април, во Галеријата ФЛУ во Педагошкиот факултет, ќе се одржи изложбата „Видео уметност и уметност базирана на време“. Истата ќе биде отворена за јавноста во вторник и среда, од 20:00 до 23:00 часот. Димитри Балојани, Воскресија Андреевска,

Read More

  По петти пат оваа година ќе се одржи фестивалот „MARIOVO OFF-ROAD EXPERIENCE: ENTER THE WILDERNESS“  кој е наменет за сите оние кои сакаат да си ја испитаат физичката спремност на отворено. Настанаот вклучува дружба на отворено со диџеи, гледање на филмови со аутдор соджина и

Read More

„Дамла“ ќе одбележи една година од крајот на Автономната студентска зона. Факултетот за драмски уметности, Факултетот за ликовни уметности, Факултетот за музичка уметност и Архитектонскиот факултет од 25 до 28 февруари го организираат триднениот настан именуван „Дамла“, со цел симболично одбележување на една година од

Read More

„Winter Bike to Work Day“ оваа година ќе се одржи на 12 февруари во петок. Овој годишен настан е направен со цел да покаже дека и во зима може да се превезуваме со велосипед и дека ваков настан треба да се практикува да има секоја година.

Read More

Браќа на возраст од седум и 12 години, се удавиле играјќи си на заледена вода во Јосиповац, кај Џаково, Хрватска. Според кажувањата, паднале во рибник на приватен имот кој неодамна бил ископан, пренесоа хрватските медиуми. Во Клиничкиот центар во Осијек се обиделе да им помогнат на момчињата,

Read More