Friday, May 29, 2020
HomePosts Tagged "нападнати"

Телевизија Телма јавува дека една од нивните репортерски екипи е нападната околу Собранието. Дел од демонстрантите ги нападнале новинарот и снимателот кога забележале која телевизија известува. Репортерската екипа со полициска асистенција била извлечена од толпата и однесена на сигурно. Се уште немаме информации во каква

Read More

Повторно инцидент со екипата на Лион. Неколку навивачи на Бастија ги нападнаа фудбалерите на Лион за време на загревањето на денешниот натпревар од француското првенство. Домашните фанови го нападнаа гостинскиот голман Метју Горгелан, а потоа и Мемфис Депај, кој сакаше да дели правда и да

Read More

Две униформирани лица, ангажирани за обезбедување на вчерашниот кошаркарски натпревар меѓу Работнички и Куманово, биле навредувани и омаловажувани од група навивачи, а имало обид и за физички напад. Како што информира МВР, настанot се случил околу 18 часот во Спортската сала во Градски парк во Скопје, а

Read More

Новинарските екипи на А1он и ТВ 21 биле спречени во обидот да го снимат езерото од фекалии кое настана во градилиштето спроти новата зграда на Министерството за надворешни работи. Лице кое одбило да се легитимира ги спречило новинарите од А1он и ТВ 21 да го

Read More

Ривалски групи на мигранти се судриле ноќеска во кампот на грчкиот остров Лезбос, соопштија грчките власти. Тепачката во Мориа почнала по полноќ во делот на кампот каде што има малолетници и потоа се проширила, соопштија властите, додавајќи дека деца бегалци од Сирија биле нападнати од

Read More

Синоќа тинејџери биле физички нападнати од страна на три непознати лица без повод и причина во Ѓорче Петров. Случајот во полиција го пријавил Е.С.(49), според кого вчера околу 21.00 часот неговиот 15 годишен малолетен син кој прославувал роденден со неговите другари, во близина на ОУ„Ѓорче

Read More

Вчера во 12.00 часот во ПС-Центар М.Т. пријавила дека претходниот ден околу 22.00 часот на ул.„Кеј 13-ти Ноември“ нејзиниот малолетен син заедно со неговите другари биле физички нападнати од група од пет-шест други лица на возраст од околу 20 години. Се преземаат мерки за расчистување

Read More

Вчера четворица средношколци од „Димитар Влахов“ биле нападнати кај Транспортен центар до Автобуската станица со што растат грижите дека ваквите пресметки ќе се зголемуваат во анредниот период слично како претходни кога штом има политички проблеми младите лица се најчести жртви. Засега никој не сака да

Read More

Голема физичка пресметка се одвивала рано утринава на булаворот Партизанска одреди во близина на пекара во која се собираат пред се млади луѓе по излегувањето низ ноќните локали. Во два инциденти најпрво биле нападнати репрезентативниот ракометар Дејан Манасков кој бил со фудбалерот Никола Трипуновски и

Read More

Откако Македонската асоцијација на новинари се пожали дека во извештајот на Европската комисија не се споменати сите случаи на нападнати и загрозени новинари, денес од портпаролката на Европска комисија беше потенцирано дека принципот на слободата на медиумите е неделив и заштитата на новинарите како и

Read More