Wednesday, Jan 20, 2021
HomePosts Tagged "намалување"

Шведскиот производител на мебел„Икеа“ предупреди дека би можел да ги намали своите инвестициски проекти во Русија, еден од своите најголеми пазари. Оваа вест доаѓа по одлуката на руските власти дека „Икеа“ мора да плати неколку милиони евра отштета на еден бизнисмен. „Како инвеститори сакаме да работиме во

Read More

Агенцијата „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Македонија од ББ+ на ББ, објави „Ројтерс“. „Фич“ забележува дека политичката криза која започнува по обвинувањата за висока корупција кај власта од минатата година, а кои, според нив ги потврдуваат недостатоците во стандардите за добро владеење, се една од

Read More

Малопродажните цени на бензините од полноќ се намалуваат за денар и пол, а на дизелот за два денара, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на Еуросупер БС 95 ќе изнесува 59,50 денари за литар, на Еуросупер БС 98 ќе биде 61,50 денари за литар, додека

Read More

Во домовите за ученици во основното и во средното образование и во студентските домови во 2015/2016 година биле сместени вкупно 7.201 ученици-студенти, што е намалување за 2,8 проценти во однос на претходната, 2014/2015 година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во домовите за ученици кои посетуваат

Read More

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат за половина денар до денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдени со Одлуката од 30.05.2016

Read More

Во патниот патнички национален и меѓународен превоз во првиот квартал годинава се превезени 1.698.000 патници, во железничкиот 166.000, во градско-приградскиот 19.123.000, а во воздухопловниот превоз 343.541 патник, објави Државниот завод за статистика. Патниот патнички сообраќај во однос на првиот квартал лани бележи намалување од 18,8 проценти, железничкиот има раст

Read More

По жестоките реакции во јавноста, ЈСП и Градот Скопје соопштија дека денеска одлучиле да си го повлечат предлогот за поскапи билети во автобусите, кој предвидуваше од Први јануари билетот да „скокне“ од 35 денари на цели 60 денари. Градоначалникот на Скопје на денешната прес конференција смирува,

Read More

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за намалување на цените на бензините и на дизел горивата кои од полноќ ќе бидат поевтини за еден денар по литар. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 64, ЕУРОДИЗЕЛ

Read More

Вчера протестираа новинарите од медиумите под капа на МПМ поради скалестото намалување на платите. Тие најавија и дека нема да престанат со протестот и секој ден ќе бидат пред раководството на компанијата. ПМП излезе со соопштение за јавноста. Во врска со денеска изнесените лаги од одредени

Read More

Регулаторната комисија за енергетика извести за ново намалување на цените на нафтените деривати. Од полноќ, бензинот ќе биде поефтин за три, а дизелот за два денари. Новата цена на литар еуросупер БС-95 ќе изнесува 64 денари,  литар еуросупер БС-98 ќе се продава за 66 денари. Литар

Read More