Saturday, Sep 19, 2020
HomePosts Tagged "МВР" (Page 20)

МВР објави дека во изминатите три месеци спроведува голема акција со меѓународна помош за апсење на десетина лица поврзани со нелегална продажба на наркотици при што се запленети 1.8 килограми марихуана, половина килограм хероин и мала количина на кокаин. Првите апсења биле спроведени во мај

Read More

МВР објави видео од денешниот хаос на јужната граница. Мигрантите во обид да дојдат до местото каде што полицијата дозволуваше влез за најизнемоштените бегалци, почнале да фрлаат со камења по полицајците. Еве како изгледало тоа низ камерата на македонската полиција.

Read More

МВР соопшти дека по наредба на Основното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во периодот од септември 2014 година до јули 2015 година се работело на прибирање на докази за осомничените лица кои се поврзуваат со терористичката организација Исламска држава. Осомничените се товарат

Read More

По повод одбележувањето на националниот празник “Илинден“, во рамки на предвидените манифестации во Скопје, Крушево (Мечкин Камен) и во меморијалниот комплекс Пелинце, кумановско, ќе биде применет посебен собраќаен режим со цел непречено и безбедно одвивање на закажаните настани за чествување на празникот. Така, во недела со почеток

Read More

Утре на арената Филип Втори ќе се одигра реванш натпреварот меѓу Вардар и АПОЕЛ, па од МВР ги објавија деталите за регулирање на сообраќајот, па затоа внимавајте на вашето движење со автомобил во близина на стадионот и во градскиот парк. Натпреварот со почеток од 20 часот

Read More

Во текот на летниот период има значително зголемен број на поднесени барања за издавање на патни исправи и службите на МВР за да одговорат на потребите на граѓаните ќе работат и и во сабота од 08.30 до 16.30 часот. Управните служби во сите градови ќе

Read More

МВР приведе две лица по извршен претрес во автобус на редовна линија Струга-Луцерн, а по претходна извршена контрола на царинската управа. Цариниците кај осомничените пронашле куфер со двојно дно преклолопен со преграда за багаж каде биле најдени четири кесички со хероин. МВР по извршената анализа

Read More

МВР од САД доби донација за реновирање на складиштето на докази и простории за нивна обработка, во вредност од 200 илјади американски долари. Оваа донација е во рамките на програмата ИЦИТАП. Министерот за внатрешни работи Митко Чавков и амбасадорот на САД во Македонија Џес Л.

Read More

Министерството за внатрешни работи објави нов оглас за вработување на полицајци на кој ќе се избираат 600 кандидати, а ќе има место и за 52 извршители како службеници кои ќе треба да имаат високо образование. Условите кои треба да ги исполнуваат кандидатите е да се државјани

Read More

Сулејман Османи кого Косовската полиција го уапси близу македонско-косовската граница треба да и биде испорачан на македонските власти. Од косовското МВР информираа дека при претресот кај него е пронајден и одземен и еден пиштол со муниција и му е одреден притвор. МВР согласно законските одредби ќе

Read More