Saturday, Sep 19, 2020
HomePosts Tagged "МВР" (Page 18)

МВР го уапси 21 годишниот С.Р. од Скопје кој уште во августовска акција „Ќелија“ беше осомничен за учество во странски милитантни организации и на два наврати илегално заминал во Сирија, најпрво во 2013-та, а потоа уште една минатата година. С.Р. на нелегален начин се вратил

Read More

Новинарот Љубиша Арсиќ најпрво за неделникот Фокус, а потоа и во емисијата „360“ на Алсат М откри дека доверлив избор му пренел информација за изработка на 30 илјади лажни лични карти од кои 105 му ги дал на увид. Арсиќ вели дека изворот не сакал јавно

Read More

Полицијата откри нелегална коцкарница со поставени 14 автомати за игри на среќа во обејкт во населбата Шуто Оризари, а сопственикот Б.М (64) за тоа немал дозвола од Министерството за финансии, ниту пак лиценца. Против него е поднесена кривична пријава за приредување на игри на среќа

Read More

Од Министерството за труд и социјална политика информираат дека семејството од Хиподром од кое мајка вечера го фрли шестгодишниот син од четвртит кат на зградата во која живеат, а потоа и таа скокнала,  не било предмет на стручните социјални служби. - Во врска со немилиот настан

Read More

Очевидците кои утрово биле на местото на случувањата се крајно згрозени од чинот во скопската населба Хиподром каде мајка утрово го фрли својот 6-годишен син Марко, очевидците објаснуваат како детето беспомошно паѓало од терасата додека пред зградата го чекале избезумениот татко и неколку соседи. Шестгодишното момче

Read More

На советот за безбедност кој, свикан од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, се одржа вчера во Вилата Водно, биле донесени повеќе заклучоци. На советот главни теми биле безбедносната состојба, и предизвиците од мигрантската криза. На состанокот од сите учесници била изразена најостра осуда за терористичките

Read More

Министерот за внатрешни работи, од редовите на СДСМ, Оливер Спасовски дециден дека не им престануваат сите надлежности на раководителите во МВР, туку дека донел одлука за пренесување на надлежностите. Ваквата изјава е спротивна на онаа која некои медиуми ја објавија, односно дека новиот министер за

Read More

Партиските активности на ВМРО-ДПМНЕ засилено се насочени против новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски кој е кадар на СДСМ со протекувањето на информациите во каков автомобил ќе се вози, дека наводно е возило запленето од продажба на дилери на хероин, па дури и колку

Read More

Министерството за внатрешни работи соопшти дека уапсила петчлена нарко група која шверцувала марихуана од Албанија и биле фатени со три килограми. Од страна на Министерството за внатрешни работи поднесена е кривична пријава против М.А.(32), А.А.(37) и К.М.(55) од Скопје, Ф.Т.(33) од Струга и Д.Б.(29) од

Read More

Продолжува мигрантскиот бран во Македонија, но овој пат во нешто намален интензитет. Во текот на вчерашниот неделен ден МВР соопштува дека биле издадени потврди за влез во земјата на вкупно 3,673 лица кои искажале намера за барање на остварување на правото на азил. Од вкупната

Read More