Friday, May 29, 2020
HomePosts Tagged "муслимани"

Светиот аџилак во Мека и оваа година ќе привлече милини муслимани од целиот свет. Тие ќе се доближат до Бога и неговата симболична куќа Каба. Аџилакот според верските правила и традиции е задолжителен за секој физички способен муслиман и Мека треба да се посети барем

Read More

Почнува аџилакот во Мека. Милиони муслимани од разни земји се упатуваат кон светиот град во Саудиска Арабија, за извршување серија ритуали и молитви за чистење на гревовите. Според Исламот, сите муслимани барем еднаш во животот треба да извршат аџилак – еден од петте основни столба

Read More

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз. Празникот се слави три дена и за време

Read More

Кандидатот на Републиканската партија за американски претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД би требало „сериозно“ да ја рагледаат можноста за „профилирање на муслиманите“ во земјата, како средство за борба против тероризмот. Трамп истакна дека американската влада би требало да спроведе истрага во џамиите во САД на

Read More

Хасан Шибли, лидерот на Советот за американско-муслимански односи во Флорида веднаш излезе на терен по масовното убиство во геј клуб во Орландо и ги тешеше членовите на семејствата кои изгубија свои блиски во маскрот. Напаѓачот Омар Мартин уби 50 лица, а рани уште 53 при што

Read More

Верниците од муслиманската религија го започнуваат Раманзанскиот пост кој ќе трае во наредните недели при што ќе се посветат на духовно чистење, правење добрина, исфрлување на лошите мисли и дела, делење милостина и солидарност. Постот во текот на денот трае од утринската до вечерната молитва

Read More

Припадниците на исламската вера денес го прославуваат Курбан Бајрам со принесување на жртва за доближување до Бога и за нив е неработен ден. Празнувањето ќе трае четири дена со колење на домашно животно, барем тие што се имотни и може да принесат жртва, за потоа

Read More

Америка ги прекршила правата на многу Арапи и муслимани кои се приведени во рамката на борбата против тероризмот по терористичките напади на 11-ти септември 2001 година. Ова е одлуката на судот во оваа држава по тужбата која пред 13 години ја поднесе невладината (CCR) организација

Read More