Sunday, Apr 5, 2020
HomePosts Tagged "Мнозинство"

Следната недела Македонија ќе има нова Влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, као дел од парламентарното мнозинство - изјавил за АФП претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Очекувам за ден­два да ја добијам програмата на овој кабинет, и

Read More

Мнозинството швајцарски гласачи го поддржаа на референдум планот земјата полека да ја напушти нуклеарната енергија и да премине на обновливи извори. Според проекциите на првичните неофицијални резултати, 58 отсто гласале „за“, а 42 отсто против откажувањето од нуклеарната енергија. Планот подразбира поголемо производство од обновливи извори, намалување

Read More

Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ, во вчерашното гостување на 24 Анализа на ТВ 24 посочи дека сеуште постои парламентарно мнозинство од 67 пратеници и дека БЕСА засега не ги повлекла своите 5 потписи. Проблеми во коалицијата настана откако СДСМ го поддржа Талат Џафери од ДУИ

Read More

Собранието утре ќе ја продолжи конститутивната седница на која ќе се избира претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. На дневен ред на седницата е и изборот на претседател на Собранието. Парламентарните партии по тридневните состаноци во Собранието,

Read More

Состанокот во Тирана е непримерен и вреди да се осуди, тој е почеток на целата приказна, изјави известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, јави МИА од Стразбур. Тоа го реков кога премиер на соседна држава повика претставници на политички партии да се договараат

Read More

За денес е закажана првата седница на Комисијата за импичмент на претседателот Иванов, но со оглед на тоа што 6 од 11 пратеници, меѓу кои и самиот претседател на ова тело се од ВМР-ДПМНЕ од опозицијата обвинуваат за целосна политичка фарса и поведоа постапка пред

Read More

Со мнозинство од 72 гласа „за“ во Собранието беа избрани новите министри и заменици од ДУИ. Помеѓу нив се најдоа и Беким Максути и Арлин Зекири, за кои претходно премиерот Емил Димитриев, не се потпиша. Во краткото обраќање пред пратениците, Димитриев не кажа зошто

Read More

Со доближувањето на роковите за заминувањето на актуелниот премиер Никола Груевски од фотелјата и формирањето на предизборната влада, се повеќе е јасно дека оставката на македонскиот премиер не е прашање на политичка добра волја, туку на законска обврска која произлегува од скорешните измени на Законот

Read More