Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "Меркел"

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите на самитот на Г-7 за прашањето на климатските промени ги оцени како „незадоволителни“, пренесоа светските агенции. „Имаме ситуација на „шестмина, а заедно со ЕУ и седуммина, против еден“, која значи дека се уште не е јасно дали САД ќе останат во

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го демантира тврдењето на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи големи суми на пари на НАТО. Германија за својата одбрана издвојува 1,23 отсто од вкупниот бруто домашен производ, што е помалку од обврската од 2 отсто за сите членки на

Read More

Алексис Ципрас во интервју за „Ле Монд“, зборувајќи за “бегалската криза, криза за безбедноста и тероризмот и економската криза” испрати порака која нема да и се допадне на ЕУ. Друг потег со кој ќе ги налути меѓународните кредитори е одбивањето на германската канцеларка Меркел за

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека излегувањето на Велика Британија од Европската Унија претставува голем удар за Европа и нејзиното обединување и дека членките на ЕУ само заедно можат да ги зацврстат своите односи. Ангела Меркел оцени дека одлуката на Британија да излезе од ЕУ

Read More

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган денеска остро ја критикуваше германската канцеларка, Ангела Меркел бидејќи не го сопрела гласањето во германскиот парламент со коешто погромот на Ерменците од 1915 година е прогласен за геноцид и не исклучи рестриктивни мерки кон Германија. Ердоган кажа дека не разбира зошто

Read More

Германската полиција пронајде свинска глава пред влезот на избирачкото место на канцеларката на Германија, Ангела Меркел во северниот град Стралсунд во покраината Мекленбург – Форпомерн, јави дописникот на МИА од Берлин. Полицијата најави истрага за инцидентот, што се случил вчера, но не откри детали за настанот

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел  со прва  официјална посета на Босна и Херцеговина денеска ја завршува тридневната турнеа низ Балканот . Според најавите Меркел во Сараево ќе биде пречекана  од страна на претседавачот на Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ, а потоа ќе се сретне и

Read More

Со официјалната посета на Тирана, која се случува денеска, германската канцеларка Ангела Меркел ја почнува дводневната посета на Западен Балкан. Меркел од Тирана ќе оди во Белград па во Сараево, но на нејзината агенда не се наоѓа Скопје. Предвидено е таа да се сретне со премиерите

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел  ги повика Белград и Приштина на компромис,потенцирајќи  дека само напредок во дијалогот ќе го овозможи процесот на  нивното приближување кон Европската унија. Последната рунда разговори помеѓу Вучиќ и Мустафа се случи пред два дена, со со посредништво на високата претставничка на ЕУ Федерика

Read More